StoryEditorciągniki

Ursus nie sprzeda zakładu w Opalenicy… na razie

23.12.2019., 14:12h
Ursus, polski producent ciągników i maszyn rolniczych miał do 20 grudnia sprzedać holenderskiemu Trioliet zakład w Opalenicy. Jednak jak na razie opalenicka fabryka Ursusa nie zmieni właściciela. Ma to się stać w późniejszym terminie.

Ursus porozumiał się z Trioliet w sprawie późniejszej sprzedaży zakładu w Opalenicy

Ursus poinformował, że w czwartek 19 grudnia 2019 roku podpisał ze spółką Trioliet Polska aneks do przedwstępnej umowy sprzedaży zakładu w Opalenicy. 

Taki aneks był konieczny, gdyż w umowę zawartej 26 listopada 2019 roku między Trioliet i Ursusem, polski producent zobowiązał się do 20 grudnia 2019 roku spełnić szereg warunków prawnych pozwalających na sprzedaż fabryki w Opalenicy. Wśród nich jest:

  • uzyskanie promesy wierzycieli rzeczowych na zwolnienie obciążeń składników zakładu w Opalenicy, 
  • uzyskanie zgody na taką transakcję zgodę Walnego Zgromadzenia – taką zgodę akcjonariusze już wyrazili na początku listopada. 
  • uzyskanie zgody ze strony Nadzorcy Sądowego i Rady Wierzycieli Ursusa,
  • zrzeczenie się przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prawa pierwokupu w stosunku do jednej z nieruchomości wchodzących w skład fabryki w Opalenicy.

Ponieważ Ursusowi nie udało się uzyskać wszystkich tych dokumentów, obie strony postanowiły przesunąć termin sprzedaży zakładu w Opalenicy do 28 lutego 2020 roku. Pozostałe postanowienia umowy przedwstępnej nie uległy zmianie.

 

Trioliet przejmie fabrykę Ursusa w Opalenicy za 6 mln złotych 

Zakład produkcyjny Ursusa w Opalenicy ma zostać sprzedany holenderskiej grupie Trioliet za 6 mln złotych. Spółka będzie musiała dodatkowo zapłacić również za „produkcję w toku” i „inwentarz”, w tym podzespoły, materiały, towary i wyroby. 

90% tej sumy Ursus ma otrzymać w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, a kolejne 5% sumy otrzyma w ciągu 6 miesięcy, a pozostałe 5% w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia ostatecznej umowy. 

Holendrzy kupując zakład w Opalenicy uzyskają nie tylko nieruchomości, ale również wszystkie urządzenia w fabryce, licencje, zezwolenia, inne prawa własności przemysłowej, w tym wszelkie patenty i know-how. Przejmą także załogę fabryki. Na ich własność przejdą także podzespoły, materiały, towary i wyroby. 

Więcej na ten temat w artykule: 

Jeszcze w tym roku Holendrzy przejmą zakład Ursusa za 6 mln zł

 

Paweł Mikos 
Fot. Ursus

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 13:37