StoryEditorPieniądzie

Urzędnicy ARiMR domagają się dodatków motywacyjnych do pensji

10.10.2021., 14:10h
Dodatek motywacyjny należy się także pracownikom ARiMR. Tego zdania jest NSZZ „Solidarność” pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tymczasem procedowana ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, która przyznaje pracownikom sfery budżetowej specjalne dodatki motywacyjne, nie uwzględnia pracowników ARiMR.

Skąd środki finansowe na dodatki dla pracowników ARiMR?

Dodatki mają pochodzić z utworzonego na ten cel w poszczególnych jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6% planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń. Specjalne dodatki motywacyjne mają mieć charakter uznaniowy i być przyznawane w szczególności za duże zaangażowanie w pracę, efektywną realizację zadań oraz wysoką jakość wykonywanej pracy.

Więcej pracy za te same pieniądze - przekonuje KZ NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR

Zdaniem Roberta Gibały, przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR, pracownicy ARiMR, zwłaszcza w biurach powiatowych, są obciążani coraz to nowymi obowiązkami bez żadnego wzrostu wynagrodzenia. Wszystkie nowe działania są realizowane w biurach powiatowych, w których wynagrodzenia są najniższe – w większości zbliżone do minimalnego wynagrodzenia za pracę. To oni przez cały okres pandemii wykazali się szczególnie dużym zaangażowaniem w pracę, realizując w tym czasie dodatkowe zadania związane z COVID-19, jak np. wypłata pomocy:

  • w zakresie bydła, owiec, kóz, świń, kur, gęsi, indyków, szklarni i tuneli foliowych,
  • producentom świń, którym zagraża utrata płynności finansowej,
  • na dofinansowanie kosztów zakupu komputera,
  • posiadaczom chryzantem.

Pracownicy Agencji obsługiwali także wnioski o pomoc finansową dla pszczelarzy, pomagali w zakładaniu i potwierdzaniu profili zaufanych. Byli także zaangażowani w akcję #SzczepimySięzKGW” oraz pomoc techniczną przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie w szczycie trzeciej fali.

Gibała zwraca również uwagę na to, iż do biur powiatowych przekazano obsługę działań premiowych i inwestycyjnych z kilku kampanii 2020, 2021 oraz wnioski o drugą ratę płatności i zakończenie całości programu z lat 2017–2019 bez żadnych dodatkowych etatów.

ARiMR należy do największych agencji płatniczych w Polsce. Jest to instytucja, z którą ma do czynienia każdy rolnik. Warto więc, aby pracowali w niej ludzie kompetentni i należycie doceniani.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 41/2021 na str. 05 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 14:19