StoryEditorWiadomości rolnicze

W Mediolanie rozpoczęła się światowa wystawa Expo

03.05.2015., 11:05h
W Mediolanie otwarta została w piątek światowa wystawa Expo, która odbywa się pod hasłem "Wyżywienie planety, energia dla życia". W ekspozycji udział bierze 145 krajów i organizacji. Nie zmarnujcie tej okazji - apelował papież Franciszek. 

W nadanym z Watykanu przesłaniu do uczestników wydarzenia papież podkreślił, że wypowiada się w imieniu biednych z całego świata, którzy głodują i zaapelował o globalizację solidarności. Zachęcił zwiedzających, by podziwiając piękne pawilony na wystawie, pamiętali o cierpiących z powodu głodu i nieodżywających się "w sposób godny człowieka".

Zwrócił uwagę na paradoks, jakim jest marnotrawstwo żywności w obliczu głodu panującego w wielu częściach świata. Przypomniał, że sytuację tę piętnował w 1992 roku Jan Paweł II na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

"Sprawmy, aby była to okazja do zmiany mentalności, do tego, aby przestać myśleć, iż nasze codzienne zachowania, w każdym wymiarze odpowiedzialności, nie mają żadnego wpływu" na tych, którzy cierpią głód - zachęcał Franciszek. Apelował o to, by Expo, poświęcone kwestii żywienia, nie pozostało "tylko tematem" ani "zmarnowaną okazją".

 

Otwierając wystawę, premier Włoch Matteo Renzi w przemówieniu w ostrych słowach skrytykował tych, którzy - jak mówił - wieszczyli fiasko wydarzenia i przewidywali, że Włochom nie uda się go zorganizować. "Panowie zawodowcy w narzekaniu i lamentach, oto nasza odpowiedź" - oświadczył Renzi.

Expo to prezentacja zdobyczy kulturalnych, naukowych i technicznych krajów świata. Pierwsza wielka wystawa odbyła się w 1751 roku w Londynie, jednak prawdziwie międzynarodową ekspozycję zorganizowano w tym mieście sto lat później.

W trakcie kolejnych tzw. Wielkich Wystaw powstawały imponujące projekty architektoniczne, spośród których najbardziej znana to wieża Eiffla, zbudowana jako tymczasowa konstrukcja na wystawę w Paryżu w 1889 roku. Od 1967 roku prezentacje poszczególnych państw odbywają się w pawilonach narodowych, a cała impreza nosi nazwę Expo.

Tegoroczna wystawa, która potrwa do końca października, poświęcona jest żywności i wyżywieniu. To nie tylko - jak się podkreśla - okazja do kulinarnej podróży dookoła świata, poznanie smaków krajów i regionów. Organizatorzy zwracają uwagę na jej aspekt edukacyjny, na prezentację wiedzy na temat żywienia, zasobów ziemi, rolnictwa i jego nowych technologii, bezpieczeństwa i jakości żywności, a także na konieczność znalezienia równowagi między wyżywieniem a poszanowaniem Ziemi.

 

W ciągu 184 dni odbywać się będą debaty na temat tego, czy możliwe jest zapewnienie wody i żywności ludności całej planety oraz pokonanie plagi głodu, z powodu którego cierpi 800 milionów ludzi na świecie.

 

Teren Expo to ponad milion metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej, przede wszystkim w północno-zachodnim Mediolanie.

 

Polski pawilon, położony w centralnym punkcie olbrzymiego terenu, pod względem wielkości jest czwarty wśród wszystkich wizytówek narodowych. Jego projekt odwołuje się bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa. Jest to bardzo oryginalna ażurowa forma, przypominająca poustawiane jedna na drugiej skrzynki na jabłka. To dlatego - wyjaśnili organizatorzy - że jest to głównie prezentacja polskiego rolnictwa, oparta na symbolice drzewa jabłoni.

 

Polska jest liderem w produkcji i eksporcie tych jabłek.

 

Zwiedzający przez wąską i wysoką szczelinę wchodzą do tajemniczego ogrodu ukrytego za ażurową konstrukcją – polskiego sadu. To stylistyczne nawiązanie do obrazu "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera. W przestrzeni ogrodu pojawią się też audiowizualne odniesienia do poezji uwielbianej we Włoszech Wisławy Szymborskiej.

 

Przez cały czas polskiej ekspozycji jabłonie będą kwitły, a zwiedzający będą częstowani jabłkami.

 

Na 1,4 tys. m kw. przestrzeni ekspozycyjnej polskiego pawilonu jest restauracja, sklep, sala kinowa, instalacja multimedialna prezentująca polski przemysł rolno-spożywczy, sala zabawy interaktywnej oraz przestrzeń wystaw czasowych, wykorzystywana m.in. przez regiony. Goście będą mogli zapoznać się z produktami oferowanymi przez polskich przedsiębiorców dzięki pokazom kulinarnym, debatom, spotkaniom promocyjnym, konferencjom oraz innym wydarzeniom, zarówno o charakterze biznesowym, jak i mniej formalnym.

 

Komisarz generalny sekcji polskiej Expo 2015 Sławomir Majman zapowiedział: "Chcemy odwiedzjącym nasz pawilon przekazać jedno przesłanie - Polska jest światowym imperium przetwórstwa żywności". Podkreślił, że nasza dodatkowa oferta na Expo to przegląd polskiego kina.

 

Budżet udziału Polski w Expo to nieco ponad 60 mln zł, z czego ok. 7 mln zł pochodzi ze środków państwa, a reszta z funduszy europejskich.

 

(PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 14:38