StoryEditorCiekawostki

W Rosji krowy dostały gogle VR. Rewolucja czy FAKE NEWS?

01.12.2019., 20:12h
W jednym z największych gospodarstw rolnych pod Moskwą hodowcy wspólnie z ekspertami z IT i zootechnikami przetestowali na krowach gogle VR (wirtualnej rzeczywistości). Jednak czy to nie fake news.

Pod Moskwą krowy w goglach VR mają dawać więcej mleka

W Rosji, w obwodzie moskiewskim na jednej z największych farm mlecznych w regionie doszło wdrożenia ciekawego rozwiązania. Przeprowadzono tam testy związane z użytkowaniem gogli do wirtualnej rzeczywistości (VR) przez krowy. 

O tym innowacyjnym rozwiązaniu w rolnictwie poinformowało Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej 25 listopada 2019 roku. Nieco wcześniej – 22 listopada – artykuł o dokładniej tej samej treści pojawił się na stronie poświęconej VI Międzynarodowego Forum Rolno-Przemysłowego Mleczarstwa, które odbywało się w Rosji pod koniec listopada. 

 

Gogle wirtualnej rzeczywistości elementem poprawy dobrostanu krów?

Według tych rewelacji pracownicy jednej z największych farm mlecznych w regionie moskiewskim wspólnie ze specjalistami IT przeprowadzili eksperyment dotyczący wpływu rzeczywistości wirtualnej na bydło mleczne. Wspólnie z lekarzami weterynarii miano opracować gogle VR, które zostały dostosowane do budowy anatomicznej krów

Rosyjski resort rolnictwa w swojej wiadomości twierdzi, że przeprowadzony test pokazał, że krowy, które nosiły gogle VR miały zdecydowanie lepszy nastrój. Rosyjskie ministerstwo uważa, że wprowadzenie takiej technologii do obór może poprawić efektywność w zakresie produkcji mleka, tak jak ma to miejsce w przypadku słuchania muzyki klasycznej przez krowy czy inne aspekty poprawy dobrostanu zwierząt. 

 

Rewolucja w produkcji mleka czy fałszywa wiadomości mająca promować targi rolnicze?  

W swojej informacji Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej w dość sprytny sposób odwołało się do badań na dobrostanem krów prowadzonych przez Uniwersytet Wageningen w Holandii czy Scotland College Rural w Szkocji. 

Jednak więcej informacji o tej innowacji w rolnictwie nie podano. Nie zostało podana nazwa gospodarstwa, w którym miano przeprowadzić ten eksperyment. Nie podano także, kto odpowiada za tę rewolucje personalnie czy biznesowo. Czyli z jednej strony niby jest sukces, ale nie ma on żadnego „ojca”. Nie od pomyślenia w dzisiejszym świecie. 

Na dodatek część ekspertów z zakresu wirtualnej rzeczywistości zwraca uwagę, że gogle dla krów wyglądałby kompletnie inaczej niż te na zdjęciach ze względu na inny sposób widzenia bydła. Na dodatek pokazano tylko dwa zdjęcia, które równie dobrze mogą być fotomontażem. Nie ma żadnych filmów czy publikacji jak ten eksperyment był dokładnie prowadzony. 

Urzędnicy rosyjskiego ministerstwa podali jedynie, że więcej na temat tego eksperymentu będzie można usłyszeć podczas VI Międzynarodowego Forum Rolno-Przemysłowego Mleczarstwa, który odbywał się 26 i 27 listopada 2019 roku w Krasnogorsku pod Moskwą Jednak na stronie forum jedyna informacja o goglach VR dla krów, to ta z 22 listopada, która później powtórzył resort rolnictwa. Ruch na stronie Forum na pewno z tego powodu znacznie się zwiększył, a i zainteresowanie tymi targami rolniczymi zapewne było większe niż wcześniej.   

Z tego powodu wielu dziennikarzy, także z Rosji, uważa, że informacja o okularach i większej produkcji mleka dzięki wirtualnej rzeczywistości, to żadna rewolucja a zwykły fake news.

Złośliwie niektórzy wręcz komentują, że jaki kraj taka wirtualna rzeczywistość. 

 

Paweł Mikos
Fot. Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 13:50