StoryEditorWiadomości rolnicze

Weterynarze żądają wyższej płacy i grożą strajkiem

27.07.2022., 12:07h
Właśnie odbyło się spotkanie "ostatniej szansy" między środowiskiem weterynarzy a ministrem rolnictwa. Lekarze weterynarii chcą wyższych stawek za ich pracę, a zaproponowane wcześniej przez rząd kwoty uznali za bulwersujące. Jeśli ministerstwo nie spełni postulatów weterynarzy, może dojść do protestu, który uderzy także w rolników. Czy uda się osiągnąć porozumienie?

Spotkanie "ostatniej szansy” między weterynarzami a ministrem rolnictwa

We wtorek 26 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie określane przez weterynarię jako „ostatniej szansy” pomiędzy reprezentującym środowisko lekarzy weterynarii a stroną rządową. Lekarzy weterynarii reprezentowali członkowie Porozumienia Warszawskiego, które tworzą: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Sekcja Krajowa Pracowników Weterynarii NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenie „Medicus Veterinarius”. Z kolei z ramienia resortu rolnictwa w rozmowach uczestniczył  Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa oraz jego zastępca Lech Kołakowski. Obecny był także Paweł Niemczuk. główny lekarz weterynarii. Dyskusja dotyczyła zaproponowanego przez MRiRW rozporządzenie w sprawie "warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii". 

Czego oczekują od ministra rolnictwa lekarze weterynarii?

– Rządowy projekt rozporządzenia nie uwzględnia aktualnej sytuacji gospodarczej oraz waloryzacji stawek wynagrodzenia za czynności wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii w okresie od 2011 roku (w niektórych przypadkach 2004 roku), to jest od daty ich ostatniej nowelizacji. Mało tego, zaproponowane przez rząd stawki wynagrodzenia w wielu przypadkach są niższe od stawek aktualnie obowiązujących, co czyni go niemożliwym do przyjęcia – informuje w komunikacie Porozumienie Warszawskie.

W tym samym dokumencie wskazano także na konieczność podwyższenia pensji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, ponieważ do tej pory nie zostali oni objęci ostatnią regulacją płac. 

Lekarze weterynarii, mimo równolegle toczących się dyskusji z politykami, podjęli także inne kroki. Zbierają podpisy pod listem otwartym do ministra Henryka Kowalczyka i wyrażają gotowość do czynnego udziału w ewentualnym proteście. Ich zdaniem, przesłany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń jest kuriozalny.  

Czy lekarze weterynarii dogadają się z rządem?

Wtorkowe spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięć. Obie strony opublikowały komunikaty, w których podkreśliły, że rozmowy o stawkach wynagrodzeń dla lekarzy weterynarii będą kontynuowane.

Uzgodniono, że Główny Lekarz Weterynarii dokona ponownej analizy projektu i we współpracy z organizacjami podejmie działania w celu ustalenia ostatecznych stawek wynagrodzeń – napisał resort rolnictwa.  

– Porozumienie Warszawskie z nadzieją przyjęło deklarację poparcia Wicepremiera Henryka Kowalczyka podwyższenia stawek wynagrodzeń, zawartych w projekcie rozporządzenia przesłanego nam do konsultacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem projekt wymaga znaczących korekt – czytamy z kolei w komunikacie Porozumienia Warszawskiego. 

Kolejne rozmowy z Pawłem Niemczukiem zaplanowane zostały na piątek 29 lipca. Spotkanie uzgodnieniowe przewidziano zaś na wtorek 2 sierpnia 2022 r. 

wk

 fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 13:26