StoryEditorWiadomości rolnicze

Wielka promocja Polski w Rzymie

27.04.2015., 08:04h
Polska jako kraj jabłek, znakomitej kuchni i najnowszych technologii prezentuje się na wystawie w sercu Rzymu w związku z rozpoczynającą się 1 maja w Mediolanie światową wystawą EXPO. Na otwarcie ekspozycji w piątek wieczorem przybyły rekordowe tłumy.       

Wystawę “Polska się przedstawia” zorganizowano w ramach projektu “Rzym przed EXPO”. Została urządzona w prestiżowych salach Vittoriano przy placu Weneckim. Jest to okazja do wielkiej promocji Polski i zarazem skierowane do Włochów zaproszenie do odwiedzenia naszego kraju. Zaprezentowano go jako kolebkę piękna, sztuki i kultury oraz kraj pięknych krajobrazów i wyjątkowych atrakcji przyrodniczych.

Zachwyt Włochów wzbudziły zdjęcia z bajkowej promocji kraju, przygotowanej przez Polską Organizację Turystyczną.

Dodatkowych wrażeń dostarcza zwiedzającym nagłe przejście z sali bajek i pięknych krajobrazów, zaprezentowanych wśród rozwieszonych na ścianach jabłek i butelek rodzimego cydru do tętniącego nowoczesnością pomieszczenia multimedialnego, w którym można podziwiać najnowsze technologie „made in Poland”. Wystawiono tam produkty czterech polskich firm - liderów w dziedzinie innowacji i rozwoju technologicznego oraz nowych mediów; między innymi najszybszy na świecie procesor przemysłowy i interaktywną kostkę do gry.

“Do Wiecznego Miasta przywieźliśmy próbkę nowych polskich technologii, które pokażemy w naszym narodowym pawilonie na EXPO w październiku”- wyjaśnił w rozmowie z PAP Wojciech Trusz z Ministerstwa Gospodarki.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się także prezentacja polskiej kuchni. Próbując polskich jabłek, ważnego elementu całej ekspozycji, można poznać przepis na szarlotkę dzięki przygotowanym specjalnie pocztówkom.

W rozdawanym albumie, poświęconym naszej kuchni, znajdują się zaś przepisy na kapuśniak, gęś faszerowaną kaszą gryczaną i jabłkami, kluski śląskie, żurek i sernik. Jest też tam krótka historia kuchni w okresie PRL i opowieść o powrocie mody na bary mleczne.

Wystawa w Vittoriano otwarta jest do 3 maja.

Wystawa światowa EXPO odbędzie się w Mediolanie między 1 maja a 31 października pod hasłem: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 06:53