StoryEditorPieniądze dla rolnika

Wnioski na dopłaty na zalesienie do końca lipca 2019

17.07.2019., 18:07h
Około 12 tys. zł na 1 ha dopłaty można otrzymać na zalesienie. Wysokość dotacji zależy od gatunku drzew, którymi chcemy obsadzić ziemię, właściwości gruntu przeznaczonego pod las oraz zastosowania zabezpieczeń sadzonek. 

Do środy 31 lipca 2019 roku do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o pomoc w ramach „Wsparcia na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych”. Można uzyskać dotacje w formie trzech płatności: wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej.  

Dopłaty na zalesianie – na co konkretnie przysługują?

Jeżeli gospodarz chce dopiero założyć las, wówczas powinien złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie. Wniosek o dotacje z kolejnych dwóch form składać będzie można dopiero od 2020 roku. Dotacja na zalesienie jest jednorazowa i ma zrekompensować koszty stworzenia lasu na dotychczasowych gruntach ornych. Jednak jeden rolnik może uzyskać dotację jedynie na zalesienie do 20 ha. 

Nowy las musi być posadzony na gruntach ornych, sadach lub gruntach z sukcesją naturalną. Nie mogą to być ziemie położone na terenie obszarów Natura 2000 czy w rezerwatach przyrody lub parkach krajobrazowych. Należy także pamiętać, że zasadzić las można tylko na ziemiach przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub gdy zalesienie tych gruntów nie jest sprzeczne ze studium zagospodarowania przestrzennego gminy lub gdy grunty zostały przeznaczone do zalesienia na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Powierzchnia nasadzeń pod las musi wynosić co najmniej 0,1 ha i musi być szeroka na minimum 20 m. 

Kto otrzyma środki na zalesianie?

O tym, czy rolnik otrzyma pomoc na zalesienie, decyduje suma uzyskanych punktów. W tym naborze na zalesienie są one przyznawane m.in. za zalesienie: 

  • ziemi przynajmniej w części sklasyfikowanych jako gleby V, VI lub VIz klasy bonitacyjnej – 6 pkt,
  • gruntów znajdujących się choć częściowo w korytarzach ekologicznych połączonych z obszarami Natura 2000 – 14 pkt,
  • gruntów przylegających do wód powierzchniowych – 10 pkt,
  • gruntów przylegających do istniejącego już lasu – 7 pkt,
  • pola o nachyleniu terenu powyżej 12° – 8 pkt,
  • do ziem, które znajdują się w województwie o lesistości poniżej 30% – 4 pkt.

Jak starać się o przyznanie dopłat na zalesianie?

Gospodarz, który chciałby uzyskać dotację na zalesienie, musi wcześniej złożyć do nadleśniczego wniosek o sporządzenie planu zalesienia. Do wniosku o dotację na zalesienie na gruntach z sukcesją naturalną oraz na gruntach sadów należy także dołączyć decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego zalesienia. 

Wysokość dotacji na zalesienie zależy od gatunków drzew wybranych do nasadzenia i może wynieść nawet 12 707 zł/ha za zalesienie drzewami liściastymi gruntów o nachyleniu terenu powyżej 12°. Wszystkie stawki dotacji podajemy w tabeli.

 

Warto także pamiętać, że decydując się na przeznaczenie pola pod las, nie będzie można ubiegać się już o dopłaty bezpośrednie na tę działkę. W zamian za to rolnik przez 5 lat będzie mógł wnioskować o premię pielęgnacyjną. Dodatkowo przez kolejnych 12 lat rolnik otrzymywać będzie premię zalesieniową, która w 2019 roku wyniesie 1215 zł/ha.

Jednak aby otrzymać premie pielęgnacyjną i zalesieniową, należy po 5 latach od nasadzenia przekształcić grunty, na których posadzono las, w grunt leśny. A to oznacza, że ponowne włączenie terenów obsadzonych lasem do produkcji rolniczej jest bardzo trudne.  


Paweł Mikos 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 09:57