StoryEditorPolska

Wnioski o dopłaty bezpośrednie jeszcze do 15 czerwca

05.06.2018., 13:06h
Tylko do 15 czerwca można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2018 rok. Termin ten został wydłużony o miesiąc w porównaniu do pierwotnego. Wynika to z faktu, że w tym roku wprowadzone zostało obowiązkowe składanie wniosków przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Płatności obszarowe i korekty wniosków także do 15 czerwca

Co ważne, przedłużony termin na wnioski dotyczy także płatności obszarowych z PROW, czyli dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz dopłat rolnośrodowiskowych. Również do 15 czerwca rolnicy mogą nanosić korekty na wnioski już złożone.

Jeśli rolnik złoży wniosek lub naniesie w nim poprawki po 15 czerwca, wówczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie obniżać dopłaty o 1% należnej kwoty płatności za każdy dzień opóźnienia. Jednak rolnicy, którzy złożą wnioski po 25 dniach kalendarzowych po ustawowym terminie składania wniosków, czyli po 10 lipca, wówczas w ogóle nie otrzymają dopłat.

Ponad 777 tys. wniosków złożonych

Jak do tej pory, do 29 maja 2018 roku, wnioski w formie elektronicznej złożyło ponad 777 tys. rolników. Najwięcej gospodarstw, które mają już za sobą przekazanie dokumentów do płatności jest w woj. mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim oraz podkarpackim. Dodatkowo, do 14 marca około 431 tys. gospodarstw złożyło w ARiMR oświadczenia o braku zmian we wniosku o dopłaty za 2018 rok w porównaniu do 2017 roku. Oznacza to, że jeszcze ok. 132 tys. gospodarstw musi wysłać wnioski.

Problemy z aplikacją eWniosekPlus

Część rolników, która jeszcze nie wypełniła lub zrobiła to pod koniec maja, wskazywała na problemy z aplikacją eWniosekPlus. Najczęstszym błędem był brak możliwości odpowiedniego przyporządkowania działek EFA. Zdarzały się też problemy z zalogowaniem do platformy ARiMR.

W przypadku problemów technicznych z wypełnieniem wniosku lub brakiem dostępu do komputera i Internetu, rolnik może udać się do biura powiatowego ARiMR i na miejscu wypełnić wniosek poprzez aplikację. Pracownicy ARiMR mają obowiązek udzielić pomocy technicznej w tym zakresie, ale nie mogą wypełnić wniosku za gospodarza.

Jeżeli jednak rolnik, nie będzie w stanie złożyć samodzielnie wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie będzie mógł skorzystać z pomocy technicznej w biurze powiatowym Agencji, wówczas może on złożyć wniosek w wersji papierowej, czyli tak jak przed rokiem.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 14:32