StoryEditorKonkurs

Wybierz najciekawszy ciągniki z 40-letnią historią i wygraj 2500 zł

27.02.2023., 07:02h
Czytelnicy "Tygodnika Poradnika Rolniczego" mogą wygrać 2500 złotych w konkursie "40 lat na biegu", w którym trwa głosowanie na najciekawszy ciągnik z co najmniej 40-letnią historią. Dziś prezentujemy osiem traktorów, w tym najstarszy z nich ma ponad 70 lat! Który ciągnik najbardziej Cię zachwyci?

Zetor K25 (wyprodukowany: 1951 r.)

Zetor K25 (wyprodukowany: 1951 r.)

Jak mój dziadek go kupował
To sprzedawca tak żartował:
Kup Zetora drogi Panie,
Jest gwarancji 100 lat na nie
I w tym było dużo racji
Lat 72 i ciągle w akcji.

Na ten ciągnik możesz zagłosować tu: Zetor K25.

Ursus C-328 (wyprodukowany: 1966 r.)

Właściciel: Jan z Górowatki

W latach 60., jak to na wsi bywało, gospodarz do pracy w polu oprócz konia o traktorze marzył. W małej wiosce Górowatki w województwie kujawsko-pomorskim 50 lat temu pojawił się traktor Ursus C-328. Zakupił go ojciec w 1973 r. i z pokolenia na pokolenie służy w gospodarstwie. Wyprodukowano go w 1966 r., jesteśmy drugimi właścicielami. Przez wiele lat pracował w 20-hektarowym gospodarstwie. Pracy miał bardzo dużo, bo różnorodność w gospodarstwie była: sianokosy, zboże, ziemniaki i buraki, więc od wiosny do późnej jesieni był w ciągłej eksploatacji. Traktor niewiele od gospodarza wymaga, bo bardzo dużo w polu pomaga. Wszystkie maszyny do niego pasują, oczywiście jeśli się nie popsują. Garażowany jest przez lata i dlatego żadna farba nie odpada. Ulepszona wersja tego traktora powoduje, że każdy z uśmiechem pole kultywatoruje. Dołożona pompa hydrauliczna wraz z turem sprawia, że bele słomy i siana traktor na przyczepy dobrze stawia. Także wspomaganie dużą rolę ma, bo rolnik śmiało kierownicą kręci raz­-dwa. Radę zawsze daje – czy z górki, czy pod górkę – bo nowe serce włożone: silnik z modelu C-330. Orkę świetnie wykonuje. Żeby zimą nasz traktor sprawnie odpalał, dostał alternator i chodzi jak strzała. Zmieniona kabina od modelu C-330 daje więcej miejsca w środku, więc bez problemu dziadek każdego wnuka na siodełku pomieści. Niezawodny jest nasz traktor i dużo pomaga, a z przyjemnością wnuk Miłosz śmiało w niego siada.

Na ten ciągnik możesz zagłosować tu: Zetor K25.

Massey Fergusson 165 (wyprodukowany: 1969 r.)

Właściciel: Artur z Pawłowic

Ciągnik Massey Fergusson 165 należący do serii 100 Massey Fergusson to ciągnik o mocy 59 KM, produkowany w latach 1968–1969. Ciąg­nik napędzany jest 3,5-litrowym czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym Perkins. Chłodzony jest cieczą. Był to najpopularniejszy ciągnik na rynku w swoim czasie, a wraz z modelem 135 był produkowany w setkach tysięcy egzemplarzy. Dziś określany jest jako najpopularniejszy używany ciągnik na świecie. Ze względu na prostą, mechaniczną budowę jest niezwykle trwały, bezawaryjny, łatwy do naprawy. Egzemplarz ze zdjęcia został sprowadzony wiele lat temu z Wielkiej Brytanii. Przez długi czas ciągnik nie był wykorzystywany do pracy. Dopiero rok temu, po zmianie właściciela i gruntownym remoncie, odzyskał blask i zaczął pracę w niewielkim, kilkuhektarowym gospodarstwie o profilu sadowniczym. Doskonale sprawdza się w pracach typowo polowych, np. siew czy orka, jak i do prac sadowniczych, np. koszenie alejek między rzędami porzeczek czy zwożenie zebranych owoców. Jednocześnie stał się atrakcją dla mieszkańców gminy Solec nad Wisłą.

Na ten ciągnik możesz zagłosować tu: Zetor K25.


Jak głosować? Gdzie się zapisać?

Cały czas można zgłaszać swoje zabytkowe ciągniki do konkursu. Zarówno zgłoszenia oraz głosowanie odbywa się na tej samej stronie internetowej - www.40latnabiegu.pl. Dla osób biorących udział w głosowaniu przygotowaliśmy cenne nagrody.

Jakie nagrody czekają w konkursie 40 lat na biegu?

Oto jakie nagrody czekają na zwycięzców konkursu "40 lat na biegu":

  • Nagroda główna dla właściciela ciągnika to 5 000 złotych;
  • Nagrody dla Czytelników, którzy oddadzą głos w plebiscycie i najlepiej opiszą wybór – 4 nagrody po 2 500 zł każda;
  • Dla właścicieli maszyn miesiąca nagrodą jest zestaw kluczy Zenox + gadżety.

Redakcja TPR
fot. arch. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 17:34