StoryEditorWYPADKI

Ciągnik zahaczył o słup. Czego rolnik nie powinien robić? PORADY strażaków

06.10.2023., 15:30h
Ciągników w rolnictwie używa się na co dzień, ale nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Zdarzają się sytuacje, w których ciągnik może zahaczyć o różne przeszkody, w tym słupy. Co rolnik powinien wtedy zrobić, aby uniknąć poważnych problemów?

Szczecin. Śmierć rolnika na polu w powiecie choszczeńskim

7 września służby ratownicze zostały powiadomione o wypadku z udziałem ciągnika rolniczego, do którego doszło na jednym z pól. Ciągnik rolniczy miał tam wjechać w słup energetyczny, który następnie przewrócił się na dołączony do ciągnika pług. Po dotarciu zastępów na miejsce stwierdzono poszkodowanego traktorzystę, który nie wykazywał funkcji życiowych.

Takie sytuacje w prawdziwym życiu zdarzają się i nie są rzadkością. Rolnik, często zaangażowany w pracę, obserwujący to, co dzieje się za ciągnikiem rolniczym, nie zawsze bacznie obserwuje to, co znajduje się przed pojazdem. Może wówczas dojść do sytuacji, w której pojazd uderzy w jeden ze słupów, jakie dość licznie posiane są po polach. Czasami są to jedynie nieczynne napowietrzne linie telekomunikacyjne, innym razem groźniejsze, mogące stanowić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia, linie energetyczne.

Jak uniknąć porażenia prądem w przypadku takiego zdarzenia?

Chociaż może wydawać się to trudne, z takiego zdarzenia można wyjść cało. Trzeba tylko zachować zdrowy rozsądek. Rzadko zdarza się, by kierujący ciągnikiem rolniczym, który rozbił się na słupie energetycznym, zmarł wskutek takiego zderzenia. Najczęściej do śmierci dochodzi podczas próby opuszczenia pojazdu. Wówczas rolnik zostaje śmiertelnie porażony prądem.

Dlatego strażacy radzą, aby w takiej sytuacji zachować spokój i przede wszystkim nie opuszczać pojazdu oraz powiadomić odpowiednie służby ratownicze. Wezwani na miejsce strażacy powiadomią pogotowie energetyczne, a to odetnie prąd i wówczas możliwe będzie bezpieczne opuszczenie miejsca zdarzenia.

Czasami jednak taki idealny scenariusz nie jest możliwy. Np., gdy dojdzie do zapłonu traktora. Dzieje się tak niezwykle rzadko, ale nie jest to sytuacja, która może się nie wydarzyć.

Jesteś świadkiem takiego zdarzenia? Reaguj, ale z głową

W przypadku wypadków związanych z prądem o wysokim napięciu takimi jak te występujące w liniach przesyłowych między elektrowniami a stacjami transformatorowymi samo zbliżanie się do elementów pod napięciem jest niebezpieczne. Wynika to z możliwości wystąpienia łuku elektrycznego przez normalnie izolującą warstwę powietrza, co prowadzi do przepływu prądu przez ciało człowieka. Skutkiem tego działania prądu o wysokim napięciu jest generowanie znacznej temperatury, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych oparzeń poszkodowanego. Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń w organizmie poddanego działaniu tego typu prądu, podobnie jak w przypadku napięcia niskiego.

Jeśli stwierdziłeś, że ofiara wypadku została porażona prądem o wysokim napięciu:

  • nie możesz przystąpić do wykonywania czynności ratunkowych w ramach pierwszej pomocy,
  • abyś zdołał udzielić jedynej możliwej pomocy poszkodowanemu, którą jest wezwanie pogotowia ratunkowego – w pierwszym rzędzie zadbaj o swoje bezpieczeństwo,
  • nie zbliżaj się bezpośrednio do miejsca zdarzenia, pamiętając, że łuk elektryczny może przeskoczyć na odległość nawet kilku metrów (z reguły bezpieczna odległość to 5 metrów),
  • powiadamiając pogotowie ratunkowe zaznacz, że wypadek dotyczy porażenia prądem o wysokim napięciu.

image
WYPADKI

Rolnik chciał zaorać pole, gdy na ciągnik spadła linia energetyczna. "Brak oznak życiowych"

oprac. M. Czubak
fot. ilustrujące/arch. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:03