fot. pomagam.pl
StoryEditorPORADY

Jak ewakuować swoje krowy czy świnie w przypadku pożaru gospodarstwa? PORADY strażaków

07.02.2024., 15:30h
Ewakuacja zwierząt gospodarskich, takich jak krowy czy świnie, w przypadku pożaru, może być trudnym zadaniem, ale istnieje kilka ogólnych zaleceń, które mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka i zwiększeniu szans na bezpieczną ewakuację.

Pożar obory czy stodoły ze zwierzętami - jak się prawidłowo zachować?

Bywają sytuację, które nawet opisujemy na łamach Tygodnika Poradnika Rolniczego, w których w wyniku pożaru giną zwierzęta gospodarskie, a rolnicy zostają ranni. To nie jest rzadkość, bo każda z tych osób stara się ratować swój dobytek, swoje zwierzęta. Nawet z narażeniem własnego życia i zdrowia.

Często jest to zwykły impuls, zapalnik do działania. Wówczas nie myśli się o sobie, ale o tym, jak pomóc cierpiącym zwierzętom. Strażacy to rozumieją, ale przestrzegają przed takimi działaniami. Radzą w pierwszej kolejności powiadomić odpowiednie służby.

Dla ratowników, którzy są szkoleni do takich akcji, to rutyna wchodzić w ogień. Ale nawet oni kierują się w myśl zasady - bezpieczeństwo ludzi jest zawsze priorytetem.

Strażacy radzą, co począć w takich sytuacjach

Na początek strażacy radzą wezwać straż pożarną i zachować zimną krew. Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu nie zawsze są decyzjami trafionymi. Lepiej poświęci te kilka sekund więcej na przemyślenie sytuacji i na chłodno spróbować podejść do jej rozwiązania.

Przede wszystkim należy ustalić, czy możliwe jest wejście do wnętrza płonącego budynku. Jeśli tak, to można otworzyć drzwi do obiektu i starać się wypuścić zwierzęta na zewnątrz. Jeśli nie, to dla własnego bezpieczeństwa nie warto tego robić. Budynek można odbudować, a zwierzęta zakupić. Życie ludzkie ma się tylko jedno - nie warto ryzykować.

Jeśli jest to możliwe, warto udzielić strażakom informacji na temat ilości i rodzaju zwierząt na gospodarstwie oraz o lokalizacji miejsc, w których znajdują się zwierzęta. To znacznie ułatwi im pracę i przyspieszy uwolnienie zwierząt ze śmiertelnej pułapki.

Można poprosić o pomoc sąsiadów. Np. w zorganizowaniu tymczasowych miejsc dla zwierząt, które luzem zostały wyprowadzone z pożaru.

image
PONAD MILION STRAT

Ponad 1 MLN zł strat po pożarze gospodarstwa. Jak możesz pomóc rolnikowi z Rybnika?

Porad nie ma wielu, bo strażacy niechętnie radzą co począć w takich sytuacjach. Rolniku, zawsze pamiętaj, że bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze, więc podejmuj decyzje zgodnie z sytuacją i dostępnymi środkami - apelują strażacy.

oprac. M. Czubak

fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 01:02