Za przewóz osób na przyczepie ciągnika rolniczego grozi mandat i utrata prawa jazdy.fot. arch. policja.pl
StoryEditorpolicja

Jaki mandat grozi za przewożenie osób na przyczepie, a jaki za zasłonięte światła?

05.07.2024., 13:00h
Często zdarza się, że jadąc z pola na pole, w kabinie ciągnika znajduje się więcej osób niż przewidział to producent traktora. Natomiast w przyczepie ciągniętej za pojazdem przewożeni są ludzie, np. pracownicy sezonowi. Czy to zgodnie z prawem?

Ile osób może podróżować w kabinie ciągnika rolniczego?

Ciągnik rolniczy, tak jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych, ma maksymalną liczbę miejsc przeznaczoną dla kierowcy i pasażerów. Bywa tak, że w kabinie traktora przewożonych jest więcej osób, niż producent pojazdy na to pozwala. Przede wszystkim stwarza to niebezpieczeństwo dla podróżnych, ale również stanowi naruszenie prawa.

W takiej sytuacji policja ma możliwość nałożenia na kierującego cięgnikiem rolniczym mandatu w wysokości 300 zł za każdą nadprogramową osobę w kabinie. Jednak jak zaznaczył ustawodawca, kara łączna w tym przypadku nie może być wyższa niż 3 tys. zł.

Taka sama kara grozi za przewożenie osób np. na błotnikach ciągnika rolniczego. Tutaj również stawka wynosi 300 zł od osoby. Ponadto kierujący naraża się na utratę prawa jazdy.

Człowiek w przyczepie - czy to dozwolone?

Odpowiedź jest prosta. Nie. Chyba, że jest to przyczepa, która ma homologację pozwalającą na przewóz osób. Niestety, w większości sytuacji, z jakimi spotykają się na drogach policjanci, jest to zwykła 2,5 t. dwuosiowa przyczepa rolnicza. Tutaj mandat jest niższy i wynosi 100 zł.

Warto zadbać o ładunek

Także na karę mandatu naraża się traktorzysta, który przewozi ładunek, a ten zasłania światła pojazdu lub zestawu pojazdów. Umieszczenie na pojeździe ładunku, który zasłania światła, kosztuje 200 zł w drodze mandatu karnego.

Michał Czubak

fot. arch. policja.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 16:19