fot. Pomorska Policja
StoryEditorWYPADEK

Rolnikowi grozi wysoki mandat. Dwa samochody wpadły w poślizg przez zabłoconą drogę

20.10.2023., 13:00h
Dwa zdarzenia na ubłoconej drodze. Policja wyjaśnia, kto odpowiada za zabrudzenie drogi, a my przypominamy, że na rolnikach ciąży obowiązek związany z utrzymaniem pojazdów rolniczych w czystości.

 

Wicko. Na zabrudzonej błotem z pola drodze doszło do dwóch groźnych zdarzeń drogowych

18 października po godzinie 6:00 policjanci zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w gminie Wicko w pobliżu miejscowości Wrzeście. Ze zgłoszenia wynikało, że kierująca vw golfem 38-latka na śliskiej nawierzchni, pokrytej grubą warstwą błota wpadła w poślizg, zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. Gdy mundurowi byli w drodze, po kilku minutach od pierwszego zgłoszenia, doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem podobna sytuacja przytrafiła się innej 38-latce kierującej volvo. Obie kierujące zostały przewiezione do szpitala, ale na szczęście okazało się, że nie odniosły poważniejszych obrażeń.

Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że kobiety straciły panowanie nad pojazdami na drodze zanieczyszczonej kilkucentymetrową warstwą błota, naniesionego z pobliskiego pola. Poprzedniego dnia trwały tam prace rolne i najprawdopodobniej błoto nie zostało uprzątnięte z drogi przez osoby obsługujące maszyny. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady i dowody, sporządzili oględziny miejsca zdarzenia i ustalili dane osób, które poruszały się pojazdami rolniczymi. Droga została częściowo uprzątnięta z zanieczyszczeń, a na wniosek mundurowych zarządca drogi ustawił w tym miejscu tymczasowe oznakowanie ostrzegające o śliskiej nawierzchni i ograniczające prędkość do 30 km/h.

Za zabrudzenie drogi grozi wysoki mandat

Warto pamiętać o tym, że zabrudzenie drogi jest wykroczeniem, za które grozi kara do 1500 zł grzywny. Gorzej, jak w tym przypadku, gdy na skutek zabrudzenia drogi dochodzi do wypadku – wówczas sprawca takiego zabrudzenia może stanąć przed sądem, za co grożą znacznie poważniejsze konsekwencje.

Izby chciały uprawnień dla rolników

Swego czasu izby rolnicze chciały i postulowały w tym zakresie do rządzących, aby każdy rolnik mógł przy drodze postawić znak ostrzegawczy o możliwości wystąpienia zagrożenia spowodowanego zanieczyszczeniem dróg.

Dzięki temu rolnik mógłby posprzątać drogę tylko po zakończeniu prac polowych, a nie za każdym razem.

Rolnik musi oczyścić pojazd

Jak zatem rolnik może uchronić się przed policyjnym mandatem? Jak w odpowiedzi na pismo izb rolniczych argumentuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa „obowiązkiem rolnika wykonującego prace polowe pojazdem rolniczym i planującego wyjechać na drogę publiczną, jest takie oczyszczenie maszyny rolniczej, aby jej ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

Michał Czubak

fot. Pomorska Policja

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:33