StoryEditorWiadomości rolnicze

Szajka oszustów rozbita. Wyłudzali od rolników pieniądze na maszyny rolnicze

27.02.2023., 10:02h
Szybka reakcja rolnika i błyskawiczna akcja policji. Efekt? Trzech oszustów jest już w areszcie, każdy z nich usłyszał zarzuty. Policja z Kutna informuje, że sprawa jest rozwojowa: Zgłaszają się oszukani przez tych ludzi rolnicy. 

Oszuści wystawiali w Internecie na sprzedaż fikcyjne maszyny rolnicze

– Kutnowscy policjanci w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Kutnie zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwa internetowe – mówi mł. asp. Daria Olczyk z KPP w Kutnie.

Wszystko zaczęło się, gdy do kutnowskiej komendy zgłosił się 50-letni mężczyzna. Podejrzewał, że dokonując zakupu przez Internet trafił na oszustów. Zainteresowały go maszyny rolnicze wystawione na jednej ze stron na sprzedaż. Chcąc dokonać zakupu wpłacił na poczet zarezerwowanego towaru zaliczkę.

– Kiedy rolnik poprosił o szczegółowe dane techniczne maszyny, którą był zainteresowany zorientował się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa. „Sprzedający” zaczął się motać – relacjonuje Daria Olczyk. – Było widać, że nie ma wiedzy na temat „sprzedawanego” produktu.

Oszuści z województwa dolnośląskiego złapani na gorącym uczynku

Jaką maszynę rolniczą i za jaką kwotę próbował kupić przez Internet rolnik? Policjantka tłumaczy, że we wczesnej fazie postępowania nie może jeszcze podawać takich szczegółów.

Ponieważ rolnik szybko zgłosił się na policję, była możliwość złapania oszustów na gorącym uczynku. Kutnowscy policjanci zaczęli działać od razu. W wyniku ich działań zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 29 do 30 lat. Wszyscy to mieszkańcy województwa dolnośląskiego.

– Mężczyźni, którzy wystawiali na sprzedaż w Internecie fikcyjne maszyny rolnicze usłyszeli już zarzuty oszustwa. Zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 8 lat więzienia.

– Sprawa jest rozwojowa – mówi Daria Olczyk. – Zgłaszają się kolejne osoby, które w podobny sposób straciły swoje pieniądze. Dlatego w tej chwili jest za wcześnie, aby podawać łączną liczbę oszukanych przez nich ludzi.

Jak uniknąć oszustwa i nie stracić pieniędzy przy zakupie maszyny rolniczej?

Policja ostrzega: Nie należy bezrefleksyjnie wierzyć w super oferty. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży urządzeń, maszyn rolniczych, pojazdów czy jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego w zaniżonej cenie, która nie odpowiada wartości rzeczywistej powinny wzbudzić podejrzenia.

Zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego i możliwości obejrzenia towaru. W żadnym wypadku nie można wysyłać pieniędzy z góry za jakikolwiek towar poprzez Western Union, Money Gram, czy do niesprawdzonego Escrow Service.

–x` Tak jak i w innych przypadkach należy na wszelkie możliwe sposoby sprawdzić sprzedawcę lub firmę pośredniczącą w sprzedaży. Nie wierzmy w załączone przez sprzedającego zdjęcia przedmiotów, faktur, paragonów. Bądźmy ostrożni i weryfikujmy każdego sprzedającego – ostrzega mł. asp. Daria Olczyk z KPP w Kutnie.

Krzysztof Janisławski
Fot.archiwum policji

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 22:27