Wysokie mandaty za zanieczyszczenie drogi. Jaka kara grozi rolnikowi? Jak jej uniknąć?fot. Pomorska Policja
StoryEditorJak uniknąć mandatów?

Wysokie mandaty za zanieczyszczenie drogi. Jaka kara grozi rolnikowi? Jak jej uniknąć?

03.04.2024., 09:57h
Problem zanieczyszczenia drogi publicznej to częsty problem, z którym zmagają się rolnicy. Pozostawione na drodze zabrudzenia, takie jak błoto, obornik lub inne substancje, stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników dróg i mogą znacząco zwiększyć ryzyko wypadków drogowych.

Zabrudzona droga stwarza niebezpieczeństwo

Widok błota lub innych zanieczyszczeń na jezdniach nie jest rzadkością, zwłaszcza w okolicach pól uprawnych. Ciągniki rolnicze mogą przenosić duże ilości różnych substancji na swoich oponach. Zalegające na drogach polnych błoto sprawia, że po wyjeździe na jezdnię za ciągnikiem pozostaje długi ślad. Wjechanie na zabrudzoną drogę może prowadzić do nagłej utraty kontroli nad pojazdem i w konsekwencji spowodować wypadek drogowy.

Art.  91.  [Zanieczyszczenie drogi publicznej]

Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Jak uniknąć mandatów?

Tutaj nie ma innej rady, jak oczyścić pojazd rolniczy zanim ten wyjedzie na drogę publiczną. Tyle teoria, bo w praktyce często jest to niemożliwe do zrealizowania. Po pierwsze nie ma czym - bo nikt ze sobą nie wozi myjki ciśnieniowej, by umyć rolniczą maszynę na polu. Po drugie jest to często nieefektywne, bo taki pojazd jednego dnia kilkukrotnie pokonuje tą samą trasę z pola na gospodarstwo i odwrotnie.

Michał Czubak

fot. Pomorska Policja

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:12