StoryEditorWiadomości rolnicze

Zakaz wypuszczania drobiu będzie zniesiony !

29.03.2017., 14:03h
Już wkrótce będzie można wypuszczać kury czy kaczki bez narażania się na mandat od inspekcji weterynarii. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziała złagodzenie niektórych zapisów rozporządzenia dot. zwalczania ptasiej grypy. Resort twierdzi, że złagodzenie przepisów może nastąpić w pierwszej połowie kwietnia.

Ze względu na coraz cieplejsze dni i duże nasłonecznie, maleje ryzyko zakażenia się wirusem H5N8 przez ptaki, w tym drób. Dlatego ministerstwo zaczęło opracowywać  projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwalczania ptasiej grypy.

Łagodniejsze środki bioasekuracji

W projekcie przewidziano, że gospodarstwa hodujące drób dalej będą musiały przestrzegać środków bioasekuracji, ale tylko tych ogólnych, a nie tak restrykcyjnych jak przewidywało rozporządzenie z grudnia 2016 roku.  Najważniejsze pozostaje dalej odseparowanie drobiu od dzikiego ptactwa.

Zgodnie z projektem nowego prawa:

  • drób ma być utrzymywany w sposób ograniczający kontakt z dzikimi ptakami, ale nie oznacza to zamknięcia drobiu w budynkach;
  • można będzie wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przebywa człowiek, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo;
  • drób ma być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami;
  • należy uniemożliwić dostęp ptakom hodowlanym do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • maty dezynfekcyjne powinny być nadal stosowane w obiektach, gdzie drób utrzymywany jest w systemie bezwybiegowym;
  • ściółka dla ptaków ma być przechowywana tak, aby uniemożliwić kontakt z dzikimi ptakami oraz ich odchodami;
  • zalecane będzie również stosowanie ultradźwiękowych odstraszaczy, siatek i innych sposobów ograniczających do minimum ryzyko kontaktu z dzikim ptactwem.

 Z godnie z planowanym rozporządzeniem powiatowi lekarze weterynarii  będą mogli wprowadzić odpowiednie obostrzenia w hodowli drobiu, jeśli na podległym im terenie wystąpi groźba pojawienia się choroby.

Nowe prawo jeszcze w kwietniu 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje, że nowe rozporządzenie może wejść w życie w pierwszej połowie kwietnia 2017 roku. Do czasu wejścia w życie projektowanego prawa lepiej przestrzegać jeszcze regulacji z grudniowego rozporządzenia. Zwłaszcza, że jej złamanie może skutkować nałożeniem na rolnika mandatu.

Ptasia grypa w 12 województwach 

Wirus H5N8 u ptaków domowych wystąpił w 65 ogniskach od 3 grudnia 2016 roku do 16 marca 2017 roku. Chorobę odnotowano w 12 województwach w następującej kolejności: lubuskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, śląskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie.

W tym czasie padło ponad 1,1 mln sztuk ptaków – najwięcej kur i indyków

pm

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 05:48