StoryEditorPrawo

Zanieczyszczenie drogi przez ciągnik. Jaka kara grozi rolnikowi?

08.03.2021., 20:03h
Rusza na nowo sezon prac polowych. Czasem ciągnik rolniczy wraz z podpiętą maszyną mogą zabrudzić drogę publiczną błotem czy obornikiem. W jakich sytuacjach może za to grozi kara? Z jak wysokim mandatem za zabrudzenie drogo musi liczyć się rolnik?

Rolnik przed wyjazdem z pola powinien oczyścić koła ciągnika, aby nie zabrudzić drogi

Wraz z początkiem wiosny rozpoczyna się okres intensywnych prac polowych: nawożenie, siewy, opryski. A to wiąże się z koniecznością przemieszczania się ciągników rolniczych i maszyn do nich doczepionych między polami po drogach publicznych. W przypadku, gdy ziemia jest wilgotna lub gdy rolnik wywozi obornik czy gnojowicę łatwo może dojść do zabrudzenia drogi publicznej.

Według policjantów, rolnik powinien zadbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego odpowiednio czyszcząc swoją maszynę.

Przed wyjazdem z pola, gdy koła maszyny rolniczej oblepione są ziemią, należy starannie je oczyścić z wszelkich nieczystości, tak aby nie zabrudzić utwardzonej nawierzchni drogi publicznej – przekonuje mł. asp. Marcelina Rusin, oficer prasowy KPP w Pyrzycach. – Podobnie jest w przypadku wywozu obornika. Powinien być tak zabezpieczony na przyczepie, aby z niej nie wypadał podczas jazdy. W przeciwnym razie błoto z kół ciągnika oraz inne nieczystości pozostają na jezdni tworząc śliską warstwę, która stanowi zagrożenie dla innych niespodziewających się utrudnień użytkowników – wyjaśnia policjantka.

 

Nawet do 1500 złotych mandatu za zanieczyszczenie drogi publicznej

Jednak w pośpiechu i w nawale prac niektórym rolnikom zdarza się zabrudzić drogę błotem lub obornikiem. Muszą oni jednak liczyć się z ryzykiem wysokiej kary za takie zachowanie. Zgodnie z art. 91 Kodeksu wykroczeń osoba, która zanieczyszcza drogę publiczną (…) podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Jednak tak wysoki mandat zostanie nałożony, jeśli zabrudzenie stanowi realne zagrożenie dla innych uczestników.

Co więcej, oprócz mandatu rolnik musi jak najszybciej usunąć zabrudzenie. Do czasu uprzątnięcia błota czy innego rodzaju zabrudzenia, rolnik powinien oznaczyć w odpowiedni sposób jezdnię, na której znajdują się nieczystości. Jeśli nie usunie nieczystości z jezdni, wówczas zarządca drogi może dodatkowo obciążyć farmera kosztami oczyszczenia drogi. 

 

Rolnik powinien także sprawdzić stan techniczny ciągnika i maszyny rolniczej

St. sierż. Aleksandra Szarwińska, oficer prasowa KPP w Sierpcu, przypomina przy okazji, że każdy użytkownik drogi publicznej, w tym także rolnicy, mają obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz poruszania się wyłącznie pojazdem spełniającym wymagania techniczne.

Ciągnik i przyczepa powinny mieć zawsze sprawną i widoczną sygnalizację świetlną oraz trójkąt wyróżniający pojazd wolno poruszający się. Ciągnik powinien mieć ponadto sprawny układ jezdny, hamulcowy i kierowniczy, instalację elektryczną i zapłonową, sygnalizację dźwiękową i bezpieczną kabinę lub ramę ochronną – wylicza policjantka z komendy w Sierpcu.

 

Paweł Mikos
Fot. pixabay.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 16:47