StoryEditorWiadomości rolnicze

Żniwa na blokowisku w Polsce słynne na całym świecie

31.07.2021., 13:07h
Rolnik z lubelskiego blokowiska po raz kolejny w akcji. Na polach między blokami przy ul. Jantarowej w Lublinie w piątek prowadził żniwa. Taki niecodzienny w mieście widok to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych mieszkańców Lublina.

W Lublinie przy Jantarowej żniwa odbywają się między blokami

To już kolejny sezon, gdy mieszkańcy Węglina Południowego w Lublinie, szczególnie ci z okolic ul. Jantarowej, mogą ze swoich balkonów, czy podczas spacerów oglądać w akcji chyba najbardziej znanego polskiego rolnika. Pisały już o nim portale nawet z Ameryki Południowej i Azji.

Według informacji pochodzących z Dziennika Wschodniego żniwa wciąż odbywają się między blokami, ponieważ właściciel gruntów nie zgodził się na ich odsprzedanie deweloperowi.

Rolnik w kombajnie między blokami atrakcją dla najmłodszych

Większość mieszkańców osiedla woli mieć za swoimi oknami pole niż kolejny blok. A dla dzieci mieszczuchów prace polowe prowadzone pod samym nosem to nie lada atrakcja. – Fajna sprawa. Mogę moim dzieciom wytłumaczyć, skąd się bierze ziarno na chleb i nauczyć szacunku dla ciężkiej pracy rolnika – mówi pani Anna, nauczycielka, którą spotkałem na spacerze z synami Dominikiem i Szymonem podczas żniw prowadzonych tuż obok jej bloku.  

Szkoda, że nie wszyscy mieszkańcy osiedla mają takie podejście. Gdy byłem w tym samym miejscu wiosną, wschodzące zboża poprzecinane były wydeptanymi ścieżkami, a wśród roślin można było dostrzec śmieci.

Przy Żeglarskiej w Lublinie zbiór kukurydzy jesienią

Choć rolnik uprawiający pola przy ul. Jantarowej jest niewątpliwie najbardziej znany, to podobnych miejsc jest w Lublinie więcej. Wiosną rozmawialiśmy z rolnikiem, który tuż pod oknami bloków przy ul. Żeglarskiej siał kukurydzę. Choć jego uprawy bezpośrednio sąsiadują z blokami, rolnik mówił nam wówczas, że nie spotyka się z niechęcią czy stwarzaniem problemów przez ich mieszkańców. – Widziałem za to nie raz, że ludzie robią zdjęcia z balkonów podczas prowadzenia przeze mnie prac polowych.

W tej lokalizacji przyczyną niezabudowania pola sąsiadującego z blokami jest linia energetyczna.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 08:33