StoryEditorWiadomości rolnicze

Związek rolniczy żąda obniżki VAT na nawozy

05.04.2023., 14:04h
Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o obniżenie stawki VAT z 8 proc. do 5 proc. Taką minimalną wartość VAT-u przewidują przepisy unijne. Jak rolnicy argumentują swoją prośbę?

Czy obniżka VAT-u dla rolników jest możliwa?

Do końca grudnia 2022 obowiązywała tarcza antykryzysowa. Dzięki niej stawka VAT na wiele produktów wynosiła 0. Jednak od 1 stycznia 2023 obowiązuje VAT na poziomie 8 proc. Niektóre ceny podskoczyły zatem wraz z początkiem roku. Zdaniem przedstawicieli Związku Zawodowego Rolnictwa “Korona”, to zjawisko szczególnie negatywnie odbija się na rolnikach i kosztach produkcji rolniczej. Z tego względu zwrócili się do premiera Morawieckiego, prosząc o obniżenie VAT-u między innymi na nawozy, środki ochrony roślin i stymulatory wzrostu. Taką możliwość przewidują przepisy unijne, ustalając w przypadku tych towarów maksymalną stawkę VAT na poziomie 5 proc. 

Na co można obniżyć VAT według przepisów UE?

W regulacjach prawnych możemy przeczytać następujący zapis:

Przepisy Unii Europejskiej pozwalają na obniżenie stawki VAT tj. do minimalnej stawki obniżonej przewidzianej w art.99 VI Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wobec:
1)     Środków poprawiających własności gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, o których mowa w ustawie z dnia10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2021 r. poz.76), z wyłączeniem podłoży mineralnych

2)     Nawozów i środków ochrony roślin, zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, wymienionych w poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od wartości towarów i usług

3)     Ziemi ogrodniczej wymienionej w poz.12 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od wartości towarów i usług.

Oznacza to zatem, że zgodnie z przepisami można obniżyć do poziomu 5 proc. VAT między innymi na nawozy i środki ochrony roślin, o co wnioskują związkowcy z Korony.

Jak ZZR Korona argumentuje swoją prośbę?

W uzasadnieniu skierowanego do prezesa rady ministrów apelu, przedstawiciele ZZR Korona napisali: 

Uwzględniając fakt, iż jednym z głównych problemów polskiego rolnictwa są zbyt wysokie koszty produkcji, a także iż na skutek załamania koniunktury na rynku zbóż i rzepaku wielu rolników, firm skupowych (będących zarazem dystrybutorami nawozów) może mieć problemy z płynnością finansową, zatem zwracamy się o obniżenie stawki VAT na nawozy i środki ochrony roślin do minimalnej stawki 5% przewidzianej w przepisach Unii Europejskiej.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Dorota Kolasińska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:59