Realizacja projektu „Szachy pod strzechą z leśnymi cymbałami w Radolinie”UMWW
StoryEditor

243 projekty, 175 gmin i 9,5 mln zł na Odnowę Wielkopolskich Wsi

25.06.2023., 11:00h
Za nami rozstrzygnięcie trzynastej już edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”, który odbywa się w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Sejmik województwa przyznał 175 gminom wsparcie w łącznej wysokości 9,5 mln zł. To rekordowa suma w tym konkursie, w którym łącznie zgłoszono 243 projekty.

Nawet 70 tys. dotacji na projekty na odmowę wsi

Konkurs jest narzędziem służącym do aktywizacji mieszkańców wsi i społeczności wiejskich. Ma na celu podnoszenie jakości życia na terenach wiejskich, integrację lokalnych społeczności poprzez ich bezpośrednie angażowanie w projekty. Promuje też ideę odnowy wsi.

Z dofinansowania sołectwa realizują niewielkie projekty, w których najczęściej zagospodarowują przestrzeń publiczną. W ramach przedsięwzięć powstają świetlice wiejskie, miejsca pamięci, place zabaw i miejsca do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców. Dzięki dotacji wsie realizują też projekty przywracające pamięć o dawnych tradycjach i pielęg­nują kulturową i przyrodniczą spuściznę.

Sołectwo może obecnie otrzymać nawet 70 tys. zł dofinansowania.

– Oprócz aspektu finansowego ważna jest aktywizacja mieszkańców miejscowości, którzy w ramach wspólnego celu integrują się, zdobywają bezcenne doświadczenie przy części formalnej projektu oraz jego realizacji. Projekty, które uzyskały dofinansowanie, przyczyniają się do rozwoju infrastruktury obiektów wspólnych, poprawy estetyki oraz wzrostu atrakcyjności obszarów wiejskich dla ich mieszkańców. Konkurs „Pięknieje wielkopolska wieś” cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony jednostek samorządu terytorialnego. W programie uczestniczy już ponad 2000 sołectw i 13 miast z Wielkopolski, do których od początku realizacji programu trafiło już blisko 60 mln zł – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Aż 175 wiosek w Wielkopolsce wkrótce odnowi swoje oblicze

Pomoc finansowa w ramach konkursu wynosi maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych projektu, jednak nie mniej niż 10 tys. zł i nie więcej niż 70 tys. zł dla pojedynczego zadania.

Środki pochodzące z programu Wielkopolska Odnowa Wsi od lat zmieniają wiele wielkopolskich miejscowości. Lokalne społeczności, realizując projekty odnowy wsi, uatrakcyjniają wspólną przestrzeń, ale także dają wspaniały przykład postawy obywatelskiej kolejnym pokoleniom, idei współpracy i integracji mieszkańców. Gminy, sołtysi oraz przedstawiciele aktywnie działających społeczności wiejskich z wielkim zaangażowaniem biorą udział w tego typu programach, realizując misję rozwoju swoich małych ojczyzn. Kolejnych 175 już wkrótce zmieni swoje oblicze – mówi Jarosław Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

image

Realizacja projektu „Szachy pod strzechą z leśnymi cymbałami w Radolinie”

FOTO: UMWW

 

Karolina Kasperek

fot. UMWW

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2023 na str. 65. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 22:21