StoryEditorWiadomości rolnicze

75 lat sportu ludowego. Zobacz zdjęcia z Muzeum Sportu Wiejskiego

11.12.2021., 09:12h
Ludowe Zespoły Sportowe przez 75 lat swojego trwania zapisały się piękną kartą w historii polskiego sportu. Chcąc podkreślić zasługi LZS i ich piękną tradycję, działacze zrzeszenia rok temu zainicjowali powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego. Dziś wiadomo już, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. Pierwsze takie muzeum w Polsce powstanie na Pomorzu.

Stosy dokumentów, godziny rozmów

W 2021 roku LZS uroczyście świętuje 75 lat swojego istnienia. Pomysł na stworzenie Muzeum Sportu Wiejskiego zrodził się jako element tych obchodów. Pomysłodawcą był zastępca prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS, Jan Trofimowicz. Wykorzystał czas pandemii, by zapoznać się z archiwalnymi materiałami zrzeszenia.

W miarę możliwości wraz z prezesem Piotrem Klechem spotykali się z byłymi sportowcami wywodzącymi się z LZS, trenerami i działaczami terenowymi. Umożliwiło to zebranie znacznej ilości ciekawych pamiątek sportowych i turystycznych. Bezcenne opowieści, zdjęcia i dokumenty stały się zalążkiem przyszłego muzeum.

Bezcenne eksponaty na wystawie w Luzinie

Pierwszym etapem przedstawiania historii LZS szerszej publiczności była wystawa, otwarta 8 czerwca w Hali Widowiskowo Sportowej im. Macieja Płażyńskiego w Luzinie (powiat wejherowski). Dzięki wsparciu od samorządów z Pomorza, udało się przygotować prawie 50 tablic, prezentujących dokonania LZS w tym regionie. Prócz tego, wystawa objęła także między innymi historyczne dyplomy, medale, dokumenty, proporczyki, odzież sportową czy trofea.

Na otwarcie wystawy przybyli między innymi olimpijczycy: Andrzej Wroński, Leszek Kosedowski, Wiesław Hartman, Józef Zagor, Jerzy Opara. Wzięli w nim udział także nestorzy LZS: 95-letni Edmund Podjaski z Kościerzyny, 93-letni Bohdan Czarnecki z Gościszewa k. Sztumu, wielki trener lekkiej atletyki - 87-letni Hieronim Głogowski, a także wciąż aktywni, oddani działacze: Franciszek Kaszubowski, Wiesław Szczodrowski, Wiesław Kempa, Waldemar Płomień, Józef Białk, Zenon Bogucki czy Zygfryd Anhaldt.

Gdzie powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego?

Świętowanie na Pomorzu, w którym uczestniczyło ponad 400 osób, odbiło się echem w całej Polsce. Dawni członkowie LZS z całego kraju zaczęli przesyłać bezcenne pamiątki, a organizatorzy zajęli się poszukiwaniem miejsca na stałą ekspozycję. Z pomocą przyszli samorządowcy z gminy Puck, z których wielu także zaangażowanych jest w działalność LZS. Dzięki nim udało się znaleźć odpowiednie miejsce.

Muzeum powstanie w budynku po dawnej szkole podstawowej w Łebczu (gmina Puck, pomiędzy Puckiem a Jastrzębią Górą). Już niebawem wszyscy pasjonaci i sympatycy sportu wiejskiego będą mogli poznać bliżej jego historię i wspaniałe osiągnięcia.








Magdalena Głodek, nadzieja olimpijska














Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 00:02