StoryEditorWiadomości rolnicze

Centrum szkoleniowe dla strażaków zawodowych i ochotników

08.01.2016., 13:01h
Wsparcie dla strażaków, inwestycje przeciwpowodziowe oraz działalność stowarzyszenia „Salutaris” – to główne dziedziny aktywności samorządu województwa w zakresie bezpieczeństwa w 2015 roku. W sobotę (9 stycznia) dzień otwarty we wzniesionym dzięki środkom z RPO województwa nowoczesnym centrum szkoleniowym dla strażaków zawodowych i ochotników w Łubiance.

- W Kujawsko-Pomorskiem wspieramy działalność służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo, stale modernizujemy też budowle hydrotechniczne chroniące nas przed żywiołem. Realizując ideę regionalnej solidarności i odpowiadając na potrzebę pomocy - tak istotnej zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – powołaliśmy do życia Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Samorządowe „Salutaris” – mówi marszałek Piotr Całbecki

Urząd Marszałkowski systematycznie wspiera działania kujawsko-pomorskich strażaków, zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i struktur ochotniczych. Ponad 21 milionów złotych dofinansowania trafiło na budowę dwóch finiszujących właśnie, ważnych obiektów PSP – nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance, w którym w sobotę (9 stycznia) odbędzie się dzień otwarty dla mieszkańców.

Centrum szkoleniowe w Łubiance to dwukondygnacyjny budynek z salami szkoleniowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalno-sypialnym oraz dwoma garażami dla wozów bojowych, a także nowoczesną infrastrukturą szkoleniową i sportową. Znajdują się tu między innymi wielofunkcyjne boisko, wieża do ćwiczeń praktycznych, ściana wspinaczkowa i bieżnia. Wartość wsparcia z naszego RPO wyniosła 8,6 mln złotych.

- Warto podkreślić, że jest to jedyny tego typu ośrodek w kraju, z którego korzystać będą także formacje Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich wyszkolenie jest równie ważne, jak umiejętności strażaków zawodowych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Obecnie trwają odbiory techniczne i wyposażanie obiektu. Na zwiedzanie 9 stycznia (w godzinach 11-16) toruńska Komenda Wojewódzka PSP zaprasza przede wszystkim mieszkańców gminy. Jeszcze w lutym zaplanowano tu zgrupowanie sportowców pożarników.

Dzięki środkom z RPO w 2015 roku możliwe były kolejne zakupy sprzętu i wyposażenia dla OSP w ramach projektu „Ludziom na Ratunek”. Kilkadziesiąt jednostek w całym regionie otrzymało aparaty do ochrony dróg oddechowych, motopompy, drabiny, łodzie, agregaty oraz inny sprzęt służący do ratowania życia, zdrowia i mienia.

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 00:14