StoryEditorzdrowie

Czego nie lubi jelito grube?

29.09.2021., 13:09h
Nadużywanie antybiotyków w leczeniu nawet najbanalniejszych schorzeń jest niestety powszechne. W wyniku czego może się zdarzyć, że antybiotyki stają się nieskuteczne w walce z bakteriami, a wręcz nam szkodzą zamiast pomagać. Dlaczego?

Świat zna bakterie, które stały się oporne wobec działania antybiotyków

Wiemy, że częsta antybiotykoterapia nie służy na dłuższą metę ani nam, ani innym. Wielokrotnie już pisaliśmy o tym, że im więcej antybiotyków w użytku w populacji, tym większe ryzyko wyhodowania bakterii na nie opornych. Świat już zresztą zna schorzenia, które powodowane są przez takie właśnie bakterie. Chorych bardzo trudno jest leczyć, a czasem nie udaje się uratować im zdrowia.

Powszechną wiedzą dziś jest też to, że antybiotyki na kilka miesięcy upośledzają pracę jelit, ponieważ wraz z niekorzystnymi bakteriami zabijają i te korzystne.

Naukowcy znaleźli jeszcze jeden powód, dla którego należy bezwzględnie unikać zażywania nieprzepisanych przez lekarza antybiotyków. Otóż długotrwałe ich przyjmowanie może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – właśnie ze względu na naszą jelitową mikrobiotę.

Długotrwała antybiotykoterapia to większe ryzyko raka jelita grubego

Badacze przeanalizowali dane 40 tys. Szwedów, którzy zachorowali na raka jelita grubego, z 200 tys. zdrowych osób. Okazało się, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, którzy zażywali antybiotyki przez ponad 6 miesięcy, ryzyko rozwoju raka w tej częci jelita grubego, w której łączy się ono z jelitem cienkim, wzrastało o 17%

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie artykułu Karoliny Kapserek pt. Nadmiar antybiotyków nie służy jelitu grubemu, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolnicznym 39/2021 na str. 115. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:36