GUNB
StoryEditorBudowa domu

Państwowa instytucja udostępnia projekty domów na wieś. Wszystkie za darmo!

03.11.2023., 10:27h
Budowa własnego domu to często jedna z największych inwestycji w życiu, która kosztuje czas, pieniądze oraz nerwy. Można jednak skorzystać z rozwiązań, które nieco uprzyjemnią ten proces, na przykład z darmowych projektów architektonicznych. Od tej pory są dostępne również takie dla większych domów. Gdzie je znaleźć? Jak z nich skorzystać?

Budowa domu: jakie dokumenty są potrzebne? 

Osoby, które budują własny dom, doskonale wiedzą, że połowę kłopotów związanych z tym procesem generuje biurokracja. Jeszcze zanim budowa ruszy, inwestor musi zgromadzić znaczną liczbę dokumentów. Za część z nich trzeba zapłacić. Na liście znajdują się między innymi: 

  • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy;  
  • wypis i wyrys dla danej działki z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub (jeśli taki plan nie jest uchwalony) decyzja o warunkach zabudowy; 
  • mapa zasadnicza do celów projektowych;  
  • warunki techniczne przyłączenia do sieci lub oświadczenie o możliwości przyłączenia do sieci głównej;  
  • projekt architektoniczno-budowlany;  
  • oświadczenie kierownika budowy;  
  • dziennik budowy (papierowy lub elektroniczny);  
  • zawiadomienie o planowanym rozpoczęciu robót budowlanych. 

Więcej na temat dokumentów niezbędnych do budowy domu w 2023 roku przeczytasz tutaj: Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu w 2023 roku? 

Od kilku lat w Polsce można budować domy jednorodzinne bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jednak tylko pod warunkiem, że powstający budynek będzie miał powierzchnię do 70 m2

Czy projekt domu jednorodzinnego można mieć za darmo? 

Projekt domu jednorodzinnego to jeden z większych wydatków na etapie przygotowywania się do budowy. Jego cena może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych, jest zależna od pomysłu inwestora, renomy biura projektowego, a nawet okolicy, w jakiej powstanie dom. Jest jednak sposób, by uniknąć tego wydatku, i to całkowicie wspierany przez instytucję państwową. Wraz z wejściem w życie przepisów o budowaniu domów do 70 m2 bez pozwolenia, w internecie pojawiły się darmowe projekty takich budynków. Dziś katalog rozszerza się o domy o powierzchni do 120, 150 i 180 m2. 

Skąd wziąć darmowy projekt domu? 

Darmowe projekty architektoniczne, z których mogą skorzystać osoby budujące swoje domy, to zwycięskie prace w konkursach ogłaszanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W tej chwili w katalogu na stronie GUNB znajdziemy już blisko 100 darmowych projektów, z czego ponad 70 to koncepcje domów do 70 m2, 11 to z kolei projekty domów rekreacyjnych. Teraz pojawiły się tam również domy do 120 m2. GUNB zapewnia, że w najbliższym czasie katalog zostanie poszerzony o projekty większych domów. Można go przejrzeć tutaj: katalog darmowych projektów na stronie GUNB. 

Jak skorzystać z darmowego projektu domu od GUNB? 

Jak zapewniła Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, z projektów na stronie GUNB skorzystać może każdy. Jest to całkowicie bezpłatne i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania komputerowego. Zainteresowani muszą tylko wypełnić formularz kontaktowy i katalog projektów jest do ich dyspozycji. 

Dorota Cabańska podkreśla, że darmowe projekty domów cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory skorzystano z nich już ponad 70 tysięcy razy.

 

źródło: GUNB

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. GUNB

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 16:58