StoryEditorŻycie wsi

Ferie to dobry czas na zaprzyjaźnienie się z ekonomią

02.02.2019., 12:02h
O Europejskim Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej pisaliśmy już wielokrotnie. Zawsze przy okazji nietuzinkowych przedsięwzięć, których beneficjentami są mieszkańcy wsi. Tym razem okazją są niezwykłe ferie, podczas których młodzież z terenów wiejskich zaprzyjaźnia się z ekonomią.

Na czym polega projekt „Ferie z ekonomią”?

W ogólnopolskim projekcie „Ferie z ekonomią II” bierze udział 50 szkół podstawowych z 5 województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Projekt adresowany jest do uczniów klas VII i VIII.    

Podczas zajęć, które mają charakter dobrowolny i fakultatywny, młodzież poznaje podstawy ekonomii i przedsiębiorczości. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane przez ekspertów i wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Pierwszy etap „Ferii z ekonomią II” będzie realizowany przez tydzień ferii zimowych. W tym czasie uczniowie dowiedzą się, co znaczą takie terminy, jak „popyt”, „podaż”, „konkurencja” czy „patriotyzm gospodarczy”. Jednak zajęcia będą miały charakter nie tylko teoretyczny, lecz również warsztatowy. Młodzież nauczy się, jak negocjować, a także odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi i pozna zasady tworzenia modelu biznesowego firmy.  • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Obrońców Ziemi Kujawskiej w Boniewie podczas tegorocznych warsztatów

Nauka przez zabawę

„Ferie z ekonomią’’ wyróżnia przede wszystkim ciekawa formuła – nauka poprzez udział w grach i zabawach ekonomicznych, ale także wizyta u lokalnego przedsiębiorcy i w banku, co pozwala młodzieży zdobywać nową wiedzę w atrakcyjny sposób. Zajęcia będą realizowane przez duet prowadzących – nauczyciela WOS-u oraz studenta kierunku ekonomicznego, którzy w grudniu 2018 roku wzięli udział w szkoleniu metodycznym, by zapoznać się z założeniami projektu oraz narzędziami i metodami pracy z uczniami – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Projekt nie zakończy się jednak w ferie. Będzie kontynuowany przez 2 miesiące w kolejnym semestrze. Ten etap przewiduje przygotowanie przez uczniów pracy projektowej na podstawie zdobytej wiedzy. Ma to być model biznesowy własnej firmy. Autorzy 5 najlepszych prac odwiedzą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie i wezmą udział w profesjonalnych warsztatach ekonomicznych.

„Ferie z ekonomią” to wynik wielo­letnich doświadczeń Fundacji EFRWP związanych z realizacją programów edukacji ekonomicznej skierowanych do młodzieży.

Karolina Kasperek
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:32