StoryEditorWiadomości rolnicze

Gospodynie do dzieła - zgłoście swoje koło do konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

30.01.2023., 12:01h
Już niebawem rozpocznie się nabór do III edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP w prezentacji i promocję aktywności KGW. Jakie są zasady konkursu?  

KGW dla społeczności lokalnych, kultury i edukacji

Małżonka Prezydenta propaguje wieloaspektową działalność Kół Gospodyń Wiejskich w obszarze społeczeństwa, kultury i edukacji. Niniejszy Konkurs ma na celu prezentację i promocję aktywności KGW poprzez:

 • działania prospołeczne, które spajają i aktywizują lokalne społeczności oraz wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet,
 • kultywowanie, popularyzowanie i utrwalanie najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych, m.in. folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej,
 • przekazywanie zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom oraz wychowania młodzieży w duchu poszanowania tradycyjnych wartości.

Jakie mamy polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe?

Temat przewodni etapu ogólnopolskiego Konkursu: „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpią podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

Warunki uczestnictwa w Konkursie jest:

 • przesłanie karty zgłoszeniowej,
 • potwierdzenia wpisu Koła do odpowiedniego rejestru w ARIMR,
 • krótkiego amatorskiego materiału audiowizualnego przygotowanego i nagranego przez Koło, trwającego nie dłużej niż 120 sekund, promującego działalność Koła.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 12 marca 2023 r. pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Konkurs składa się z dwóch etapów:

 • wojewódzkiego, który zostanie przeprowadzony od stycznia do kwietnia 2023 r.
 • ogólnopolskiego, który odbędzie się w lipcu 2023 r.

Podczas etapu wojewódzkiego ocenie zostają poddane formularze zgłoszeniowe oraz przesłane prezentacje multimedialne. Koła z każdego województwa z największą liczbą punktów uzyskanych na tym etapie, przejdą do następnego etapu. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – www.prezydent.pl w kwietniu 2023 r. Uczestnikami etapu ogólnopolskiego Konkursu zostaną zwycięzcy Konkursu na etapie wojewódzkim, którego finał odbędzie się w lipcu 2023 r. w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach.

Każde Koło Gospodyń Wiejskich uczestniczące w etapie ogólnopolskim Konkursu może być reprezentowane przez maksymalnie 10 osób. W trakcie finałów, każde z Kół ma za zadanie zaprezentować

 • 4 potrawy z wykorzystaniem ziemniaków, w tym: dwa specjały kuchni regionalnej, jedną autorską potrawę przygotowaną przez Koło oraz jedną przystawkę
 • obrzęd/zwyczaj żniwny lub dożynkowy charakterystyczny dla regionu reprezentowanego przez Koło, w formie inscenizacji słowno–muzyczno–ruchowej nie dłuższej niż 4 minuty.

Na jakie nagrody mogą liczyć koła?

Na etapie wojewódzkim - Koło Gospodyń Wiejskich, które zajmie:

 • 1. miejsce – otrzyma dyplom Laureata oraz prawo do reprezentowania województwa podczas ogólnopolskiego etapu Konkursu w lipcu 2023 r., który planowany jest w formule stacjonarnej.
 • 2. i 3. miejsce – w ramach każdego województwa – otrzymają dyplomy Laureatów.
 • 4. i 5. miejsce – w ramach każdego województwa – otrzymają dyplomy–wyróżnienia.

Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy za udział w Konkursie.

Na etapie ogólnopolskim ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród Kołom Gospodyń Wiejskich, które zajęły w Konkursie 2. i 3. miejsce, nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich 2023 w dniu Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP.

Koło, które zajęło w Konkursie 1. miejsce, swoją nagrodę w trakcie głównych uroczystości Dożynek Prezydenckich 2023 w obecności Prezydenta RP.

W jaki sposób przygotować swój promocyjny filmik?

Wymagane elementy prezentacji multimedialnej to:

 • nazwa KGW i logo à w przypadku Kół, które nie posiadają loga, w materiale powinna znaleźć się nazwa Koła);
 • prezentacja najważniejszych informacji o Kole, w tym profil działalności oraz informacje o realizowanych przez Koło inicjatywach.

Materiał należy przesłać w formie jednego pliku, z wykorzystaniem jednej z platform do przesyłania plików (np. WeTransfer, FromSmash, MyAirBidge), a wygenerowany link przesłać w treści e–maila zawierającego kartę zgłoszeniową.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. archiwum TPR (Dziewczyny z KGW w Srebrnej)
Źródło: prezydent.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 22:47