StoryEditorKGW

Gospodynie z Drążdżewa Małego zapraszają na najlepsze pączki

07.03.2023., 12:03h
Od lat na liście karnawałowych słodkości królują pączki. Z konfiturą, karmelem, a nawet z czekoladowym kremem. Polane lukrem albo posypane cukrem pudrem. Ile gospodyń – tyle przepisów. Kulinarnymi specjalistkami od słodkiego przysmaku są członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Drążdżewa Małego, które właśnie zdobyły laur w konkursie „Najlepszy pączek karnawału 2023 roku”.

Najpierw była radość i ekscytacja. Chwilę później – stres i niepewność, czy dadzą radę. Gospodynie z Drążdżewa Małego (powiat makowski, gmina Krasnosielc) wzięły udział w konkursie na najsmaczniejszy pączek zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Kobiety wspierają Kobiety”.

Zgodnie z ideą naszego koła postawiłyśmy na tradycję z nutą nowoczes­ności. Stary, sprawdzony przepis z babcinego kajetu wzbogaciłyśmy oryginalną formą podania słodkości. I zwyciężyłyśmy! – cieszy się autorka pączków, Wiesława Śledzik.

 

Gospodynie do dziś nie mają swojego lokum na spotkania 

Pomysł na zawiązanie KGW w Drążdżewie Małym narodził się na początku 2019 roku. Z inicjatywy Anny Kruk – dziś przewodniczącej – działalność została sformalizowana kilka miesięcy później.

Nigdy u nas nie było koła ani liderów wiejskich. Do dziś nie ma remizy czy świetlicy, gdzie można by się wspólnie spotkać. Do momentu powstania koła wieś była uśpiona – wspomina Wiesława Śledzik, wiceprzewodnicząca organizacji. – Naszym największym marzeniem jest własna siedziba.

Panie chciałyby pokazać, jak wykonać kurczaka faszerowanego, wydrążonego z kości, za którego zdobyły trzecie miejsce w zeszłorocznej Bitwie Regionów w Sypniewie. Gospodynie z sąsiednich kół zainteresowały się techniką przyrządzania potrawy. Niestety, zabrakło miejsca na prezentację.

Mamy pomysł na lokum. Jestem właścicielką działki ze stuletnim domem do generalnego remontu. Marzy nam się rozbudowa pomieszczenia kuchennego, które odnowiłybyśmy, aby zachować charakter budynku. Znów połączyłybyśmy tradycję z tym, co nowoczesne – mówi Wiesława Śledzik.

Koło zrzesza 12 kobiet. Niemal wszystkie są rolniczkami prowadzącymi gospodarstwa mleczne. Kilka członkiń jest absolwentkami wyższych szkół o profilu rolniczym. Jak same mówią, ich region to „kraina mlekiem i miodem płynąca”.

Monika Rogalska jest specjalistką od rękodzieła i dekorowania potraw, prowadzi też facebookową stronę koła. Agnieszka Sztych ogarnia dokumenty, zaś Wiesława Śledzik jest mistrzynią gotowania.

Kiedy któraś z pań wrzuci w poście na Facebooku nowy pomysł, może liczyć na niemal natychmiastowy odzew. Nowy strój, wycieczka czy zabawa walentynkowa – wszystkie sugestie rozpatrywane są z zainteresowaniem.

Dotychczas gospodynie organizowały takie imprezy, jak cykliczny festyn „Drążdżewiak”, wyjazdy integracyjne, w tym na rejs do Mikołajek, grille i wiele innych. Uczestniczą w konkursach kulinarnych. Piszą projekty. Planowały sesję zdjęciową w zimowej aurze połączoną z ogniskiem i kuligiem. Wiosenna pogoda pomieszała im jednak szyki.
 

 

Gospodynie z Drążdżewa Małego nie zniechęcają się porażkami. Powrót z konkursu bez lauru prowokuje je tylko do intensywniejszego doskonalenia umiejętności

 

  • Gospodynie z Drążdżewa Małego nie zniechęcają się porażkami. Powrót z konkursu bez lauru prowokuje je tylko do intensywniejszego doskonalenia umiejętności
 

Pączki gospodyń z Drążdżewa Małego to istne dzieła sztuki

Na początku 2023 roku panie zaproszono do konkursu kulinarnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Kobiety wspierają Kobiety” działające na rzecz wzmacniania roli kobiet w życiu publicznym, społecznym i zawodowym. Udział w pierwszej edycji imprezy pn. „Najlepszy pączek karnawału 2023 roku” zadeklarowało 29 kół z powiatu makowskiego. Spotkanie odbyło się 12 lutego 2023 roku w w Bobinie Wielkim (gmina Płoniawy-Bramura).

Komisję czekało słodkie, lecz niełatwe zadanie.

Dwa tygodnie przed konkursem smażyłam pączki w ramach próby generalnej – mówi wiceprzewodnicząca. – Myślałam, jak udoskonalić przepis, ale ostatecznie pozostałam przy wypróbowanym przez mamę i babcię. Nowoczes­nym akcentem były smakowite dekoracje Moniki.

Pączki gospodyń z Drążdżewa Małego to istne dzieła sztuki. Nadziewane szklistymi, aromatycznymi wiśniami, skradły serca członków komisji. Dekoracje z białej czekolady, suszonych malin, mięty, pomarańczy czy lukru z jadalnymi płatkami róży nie miały sobie równych.

Najlepszy pączek jest świeży i jeszcze ciepły, wykonany ze swojskich produktów – zapewnia Wiesława Śledzik. – Słodkości smażyłam tuż przed wyjściem, Monika dekorowała je w ogromnym pośpiechu. W ostatniej chwili dotarłyśmy na uroczystość. Cała „operacja” kosztowała nas mnóstwo emocji i nerwów. Dziewczyny powtarzały: „Dacie radę!”. I tak się stało.

W starciu gospodynie z Drążdżewa Małego zajęły pierwsze miejsce. Zostały docenione za tradycyjny smak i nieszablonową dekorację pączków. Kolejną niespodzianką było zaproszenie do TVP3. 13 lutego Wiesława Śledzik i Monika Rogalska wystąpiły w programie na żywo, w którym opowiedziały o karnawałowych słodkościach.

Bywało, że z konkursów kulinarnych wracałyśmy z niczym – przyznaje Agnieszka Sztych. – Jednak porażkę traktowałyśmy jako lekcję pokory. Mobilizowała nas do cięższej pracy.

Kobiety planują udział w kolejnych konkursach kulinarnych. Mają nadzieję, że dobra passa nie minie. Deklarują udział w Bitwie Regionów oraz festiwalu „Polska od Kuchni”.

Wygrana w konkursie karnawałowym sprawiła, że uwierzyłyśmy we własne siły. Dziękujemy Stowarzyszeniu „Kobiety wspierają Kobiety”, KGW i OSP w Bobowie Wielkim za atmosferę wydarzenia. Podziękowania kierujemy również do wójta gminy Płoniawy-Bramura za zaangażowanie w organizację konkursu oraz wszystkim kołom, z którymi rywalizowałyśmy. Mamy nadzieję na kolejne spotkania w tak miłym gronie – kończy Wiesława Śledzik.
 

 

Udekorowane jadalnymi kwiatami, białą czekoladą czy suszonymi malinami pączki pań z Drążdżewa Małego zachwyciły konkursowe jury. Za słodkości przyznano KGW główną nagrodę

 

  • Udekorowane jadalnymi kwiatami, białą czekoladą czy suszonymi malinami pączki pań z Drążdżewa Małego zachwyciły konkursowe jury. Za słodkości przyznano KGW główną nagrodę

fot. archiwum

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 66. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 04:03