StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

KGW Kreatywne Babki z roku na rok mają coraz więcej energii i pomysłów

12.01.2023., 15:01h
Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne babki” z Piotraszewa (powiat olsztyński, gmina Dobre Miasto) w grudniu świętowały 4 lata swojej działalności. Jak zapewniają, co roku jest intensywniej, mają więcej energii i pomysłów.

Koło założyłyśmy dzięki mojemu tacie. Wiesław Sienkiewicz, wieloletni prenumerator „Tygodnika”, na łamach waszego pisma przeczytał artykuł o kołach gospodyń. Podsunął pomysł mi, mamie i siostrze. W ciągu tygodnia zostałyśmy pełnoprawnym Kołem Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Babki” w Piotraszewie – wspomina Ewelina Bartnikowska, przewodnicząca.

Koło liczy osiemnaście osób, w tym trzech mężczyzn. Jest sporo prac wymagających siły, więc cenią męskie wsparcie. Są też młodsi panowie. Syn Eweliny, Wiktor, chętnie lepi pierogi, pomaga i jest dumny, że działa w kole. Gospodynie angażują w działania swoje dzieci. W 2022 roku kupiły dla dziewczynek stroje podobne do swoich. Teraz szukają stroju dla Wiktora.

Kreatywne Babki i Wiesław Sienkiewicz, który podsunął pomysł założenia koła gospodyń wiejskich – pamiątkowe zdjęcie z festiwalu „Polska od kuchni” odbywającego się w Elblągu

  • Kreatywne Babki i Wiesław Sienkiewicz, który podsunął pomysł założenia koła gospodyń wiejskich – pamiątkowe zdjęcie z festiwalu „Polska od kuchni” odbywającego się w Elblągu

Kreatywne Babki w 2022 roku wzięły udział w 9 imprezach

Panie w 2022 roku wystawiały się ze swoimi przysmakami na dziewięciu imprezach. Sezon wystawienniczy planują wczesną wiosną. Zazwyczaj rozpoczynają majówką w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etno­graficznym w Olsztynku, nazywanym skansenem. Sezon kończą w połowie października Targami Chłopskimi.

W skansenie gościmy w sezonie kilka razy. Jest tam wielu turystów, jedzenie znika w błyskawicznym tempie. Śmiejemy się z koleżankami, że z Olsztynka wracamy głodne, gdyż nakarmimy ludzi, a dla nas nic nie zostaje. W menu mamy stare domowe dania. Ludzie tego szukają, mamy stałych klientów. Na naszym stoisku zawsze są pierogi i dużo bigosu. Kolejne dania to fasolka po bretońsku, babka ziemniaczana i gołąbki ze startych ziemniaków. Zawsze staramy się przygotować także coś nowego. Na jednym ze spotkań furorę zrobiły fuczki, czyli placuszki z kiszonej kapusty, proste danie – mówi rozmówczyni.

Oddzielna kategoria to ciasta. Na każde spotkanie przygotowują około 15 blach i czasami okazuje się, że to za mało. Przygotowanie się do każdego takiego wyjazdu to 2–3 dni intensywnej pracy.

Prace najmłodszych wykonane podczas warsztatów świątecznych. Większość kartek zostanie wysłana do Świętego Mikołaja

  • Prace najmłodszych wykonane podczas warsztatów świątecznych. Większość kartek zostanie wysłana do Świętego Mikołaja

To był rok pełen sukcesów, a gospodynie stają się rozpoznawalne

Kreatywne Babki są coraz bardziej rozpoznawalne na Warmii i Mazurach. 21 maja ekipa z Piotraszewa po raz pierwszy wzięła udział w Majówce Kół Gospodyń Wiejskich w Rożentalu zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników oraz Kółek i Organizacji Rolniczych. Ewa Piwowarek, jedna z członkiń, wzięła udział w konkursie na Miss KGW. Podbiła serca jurorów piosenką Urszuli Sipińskiej „Chcę wyjechać na wieś” i została Miss KGW Warmii i Mazur 2022.

Dużym wyróżnieniem było zakwalifikowanie się do festiwalu „Polska od kuchni”.

Festiwal odbywał się 4 września i pokrywał się z innymi targami. Po naradach zdecydowałyśmy, że jedziemy na festiwal – wspomina przewodnicząca.

Koło wyróżniono w dwóch konkursach: kulinarnym oraz „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa”. Dwie panie z Piotraszewa zdobyły tytuły Miss Wdzięku Publiczności – Ewelina Bartnikowska w kategorii do 45 lat, Elżbieta Ochocka w kategorii 45+. 1 października wzięły udział w finale festiwalu w Warszawie. Na dożynkach wojewódzkich zajęły trzecie miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko, rok wcześniej – pierwsze.

Kreatywne warsztaty noworoczne w wyremontowanej świetlicy

Kreatywne Babki w ubieg­łym roku wprowadziły nową tradycję. Raz w miesiącu robią spotkanie urodzinowe. To wyczekiwane spotkania, zwłaszcza zimą, kiedy nikomu nie chce się wychodzić z domu. W sierpniu zorganizowano „wspólne urodziny”, czyli imprezę plenerową, na której bawiły się i integrowały całe rodziny.

Robimy też coś dla siebie, dlatego na zakończenie sezonu intensywnych prac wystawienniczych pojechałyśmy na trzydniową wycieczkę Lublin – Kazimierz Dolny – Sandomierz. Naładowałyśmy akumulatory – mówi rozmówczyni.

19 listopada w świetlicy wiejskiej zorganizowały warsztaty świąteczne. Było to pierwsze spotkanie w nowo wyremontowanej świetlicy. Najmłodsze dzieci robiły kartki świąteczne, które miały wysłać do rodziny. Większość postanowiła dołożyć też kartkę do listu do Świętego Mikołaja. Nastolatki pomagały przy tworzeniu wieńców adwentowych i świątecznych. Warsztaty zorganizowano z dotacji z Agencji.

Mamy nadzieję, że w kolejnym roku znajdą się pieniądze na działania. Pomysłów i energii nam nie brakuje. Sprzedajemy nasze wyroby na spotkaniach. Napisałyśmy wniosek o dofinansowanie do gminy. Zdobyłyśmy pieniądze na Mikołajkowo – świąteczny wyjazd dzieci do kina. Co roku przystrajamy kościół na Boże Narodzenie. W 2021 roku panowie wykonali nową szopkę. Staramy się działać na rzecz całej społeczności, żeby wszystkim fajnie się żyło w Piotraszewie – podsumowuje Ewelina Bartnikowska.

Kreatywne Babki podczas warsztatów skupiły się na tworzeniu wieńców adwentowych i świątecznych wianków na drzwi

  • Kreatywne Babki podczas warsztatów skupiły się na tworzeniu wieńców adwentowych i świątecznych wianków na drzwi

fot. Monika Kopaczel-Radziulewicz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 78. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 22:49