KGW Nadolanyarchiwum
StoryEditorPieniądze dla KGW

Dopłaty dla KGW, także tych spoza rejestru ARiMR

11.07.2024., 12:30h
Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad przepisami, które pozwolą objąć wsparciem koła gospodyń wiejskich niewpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co wiadomo o tym projekcie?

Czy KGW muszą być wpisane do rejestru? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi rejestr kół gospodyń wiejskich, prowadzących działalność w Polsce. Koła, które są wpisane do rejestru, mogą starać się o dotacje na swoją działalność statutową, na przykład: 

  • aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich; 
  • działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich; 
  • wspieranie przedsiębiorczości kobiet; 
  • inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; 
  • upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych; działania związane z reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej; 
  • rozwój kultury ludowej – w szczególności kultury lokalnej i regionalnej. 

Przeczytaj także: Rząd likwiduje ograniczenia. Więcej KGW dostanie 5 tys. zł dopłaty na imprezy

Wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich daje zatem szansę na uzyskanie wsparcia finansowego, jednak nie jest obowiązkowy. KGW mogą zrezygnować z wpisu, jednak zgodnie z przepisami, wówczas nie przysługuje im wsparcie z ARiMR. 

Kołodziejczak: Trwają prace nad wsparciem KGW spoza rejestru 

W związku z tym, że bycie wpisanym do rejestru KGW nie jest obowiązkowe, Ministerstwo Rolnictwa postanowiło pochylić się nad tymi kołami, które nie chcą znaleźć się w wykazie. Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek z PSL złożyła interpelację w sprawie objęcia wsparciem wszystkich kół gospodyń wiejskich, bez względu na to, czy znajdują się one w rejestrze ARiMR czy też nie. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował, że w resorcie trwają już prace nad wprowadzeniem odpowiednich rozwiązań. 

Przeczytaj także: KGW "Jamajka” w Jasienicy zainspirowana drzewem życia

- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktualnie trwają prace analityczno-koncepcyjne dotyczące objęcia pomocą finansową kół gospodyń wiejskich dotychczas nie wpisanych do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - oświadczył Kołodziejczak. 

Nabór wniosków na wsparcie dla KGW wciąż trwa 

Podczas gdy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad możliwościami wsparcia dla kół gospodyń wiejskich spoza rejestru, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków na wsparcie działalności statutowej KGW. Jak informuje ARiMR, do końca czerwca dokumenty złożyło 13,7 tys. kół. Łączna wartość wsparcia, o które się ubiegają, to ok. 116,31 mln zł. Nabór wniosków trwa do 30 września, jednak pula finansowa na wsparcie KGW wynosi 120 mln zł i może wyczerpać się wcześniej. ARiMR apeluje, by nie czekać ze zgłoszeniami.

 

źródło: Serwis Samorządowy PAP

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. KGW Nadolany/archiwum redakcji

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 19:11