Członkinie KGW z województwa pomorskiego z certyfikatami potwierdzającymi odbycie szkoleniaEFRWP
StoryEditorŻycie na wsi

Kim są kobiety, które dzisiaj działają w KGW?

02.07.2023., 12:00h
KGW to nie tylko starsze panie w strojach ludowych, które lepią pierogi. Ale to tylko jedna z wielu twarzy kobiet na działających na wsi. Obecnie w KGW działają nie tylko rolniczki, ale też lekarki, nauczycielki, prawniczki, księgowe czy malarki. Czym się różnią od siebie koła i czym się zajmują?

Dzisiejsze KGW to już nie tylko lepienie pierogów przez seniorki w strojach ludowych

Kiedyś rozprowadzanie kurczaków i wzajemna pomoc w pracach gospodarczych, dziś joga, nordic walking i makrama. Dzisiejsze koła gospodyń wiejskich różnią się od tych sprzed 50 lat.

Myśląc o kobietach z KGW, widzimy obrazek starszych pań, które w strojach ludowych sprzedają bigos lub pierogi. I pewnie taki obrazek znajdziecie na wakacyjnych festynach wiejskich, dożynkach czy odpustach. Ale to tylko jedna z wielu stron działalności kół na wsi. Dzisiejsze koła, które przeżywają swój renesans, angażują się w wiele innych dziedzin. Głównym celem, jaki sobie stawiają, jest wyjście z domu i zrobienie czegoś dla siebie i swojej lokalnej społeczności.

W KGW angażują się rolniczki, ale też lekarki, nauczycielki, prawniczki, księgowe

Polska wieś się zmienia. Odsetek osób pracujących w rolnictwie jest coraz mniejszy, zwłaszcza na terenach w pobliżu dużych miast. Dlatego zmienia się też struktura wsi. A to powoduje, że kobiety wiejskie to nie tylko rolniczki, ale też lekarki, nauczycielki, prawniczki, księgowe czy malarki. Kobiety na wsi, które stanow...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. kwiecień 2024 02:23