Ponad 500 mln zł dla KGW za wysoką frekwencję. Kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?Canva/fot. archiwum redakcji
StoryEditorKGW

Ponad 500 mln zł dla KGW za wysoką frekwencję. Kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?

18.02.2024., 14:00h
Zgodnie z obietnicą przedwyborczą na konta Kół Gospodyń Wiejskich, których członkowie i członkinie stawili się w znacznej liczbie na wyborach 15 października 2023 r., powinny zacząć wpływać nagrody finansowe. Tak się jednak nie dzieje, w związku z czym MRiRW wyjaśnia, kiedy to nastąpi.

Czy zostanie dotrzymana obietnica wypłaty nagród dla KGW za dużą frekwencję wyborczą?

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak w odpowiedzi na interpelację skierowaną do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez posłów Jarosława Sachajko i Marka Jakubiaka w sprawie niewypłacenia nagród dla Kół Gospodyń Wiejskich za dużą frekwencję w wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej poinformował, że wypłata pomocy zostanie zrealizowane zgodnie z ustępem 13 rozporządzenia z dnia 23 listopada 2023 r., które brzmi: „W 2024 r. Agencja udziela pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, kołom gospodyń wiejskich wpisanym do dnia 15 października 2023 r. do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, o którym mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich”.

Kiedy ARiMR zacznie wypłacać pieniądze KGW za frekwencję w wyborach?

Wiceminister rolnictwa na pytanie o to, kiedy rozpocznie się wypłata środków dla KGW za frekwencję w wyborach oraz prośbę o podanie konkretnych dat z terminami końcowymi włącznie odpowiedział, że najpierw konieczne jest wyliczenie wysokości sum, które trafią na konta poszczególnych kół. Jak twierdzi Kołodziejczak, ARiMR wystąpiła już do Państwowej Komisji Wyborczej o udostępnienie danych z gmin do 20 tys. mieszkańców, w których frekwencja wyborcza przekroczyła zakładane 60%. Po przeprowadzeniu kalkulacji zdaniem wiceministra nastąpi wypłata środków, która zakończy się nie później niż do 30 czerwca 2024 r. Jednak początek zależy od uzyskania wspomnianych obliczeń.

Ile pieniędzy dostaną KGW za frekwencję w wyborach?

W odpowiedzi na pytanie, jakie sumy ostatecznie zostaną przelane na konta KGW, wiceminister Kołodziejczak wyjaśnił, że to również okaże się po udostępnieniu danych przez Państwową Komisję Wyborczą, jednak w budżecie państwa na ten cel zarezerwowano kwotę równą 532 mln zł.

image
Działalność KGW

Dopłaty dla KGW: ponad 7 tys. kół wciąż nie złożyło ważnego dokumentu w ARiMR

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: sejm.gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 11:06