StoryEditorwieś

Kobiety. Wieś. Klimat i Środowisko - weź udział w debacie

24.05.2022., 10:05h
Zrównoważony charakter to główna cecha jaką powinien mieć współczesny, a więc nowy model rozwoju wsi i rolnictwa. Tak, aby sprostał wyzwaniom jakie czekają rolnictwo. Bardzo istotny w tej zmianie będzie udział kobiet. Dlatego zapraszamy do udziału w webinarium Kobiety. Wieś. Klimat i Środowisko.

Do wyzwań z jakimi mierzy się obecnie rolnictwo należą m.in.: globalne ocieplenie, kryzys bioróżnorodności, kryzys żywnościowy i energetyczny. Aby jednak transformacja wsi i rolnictwa w duchu Europejskiego Zielonego Ładu była sprawiedliwa i zrównoważona, kobiety muszą i powinny mieć w niej udział. Jednak, aby było to możliwe ważne jest dobre rozpoznanie tego jaki wkład w zieloną transformację rolnictwa kobiety mogą mieć

Kobiety cechują się wyższym poziomem wrażliwości i świadomości w kwestiach ekologicznych. Nie bez znaczenia jest tu także częste doświadczenie biedy, w tym ubóstwa energetycznego oraz dyskryminacji społecznej i zawodowej z jakimi spotykają się kobiety.

Dlatego włączanie ich w projektowanie polityk publicznych w obszarze klimatu i środowiska przekłada się na bardziej zrównoważone rozwiązania.

Jak uwzględnić perspektywę kobiet w zielonej transformacji? 

Co sprzyja ich zaangażowaniu w ochronę środowiska i klimatu? Czy kobiety mogą stać się liderkami w ochronie klimatu i środowiska w środowiskach wiejskich? Pod jakimi warunkami będzie to możliwe?

Powyższe pytania oraz wyniki ogólnopolskiego raportu Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko. W mozaice postaw, poglądów i działań będą punktem wyjścia do organizowanej dyskusji. 

Spotkanie online po wcześniejszej rejestracji

Debata online Kobiety. Wieś. Klimat i Środowisko pt. Jak uwzględnić perspektywę kobiet w zielonej transformacji? organizowana przez Instytut Spraw Publicznych oraz Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie, odbędzie się w poniedziałek 30 maja w godzinach 16:00-17:30.

Webinarium odbędzie się na platformie ZOOM. Osoby zarejestrowane otrzymają przed wydarzeniem email z linkiem do spotkania.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem formularza online do dnia 26 maja br.

Jaki jest harmonogram debaty?

Webinarium rozpocznie się od wystąpienia Joanny Marii Stolarek, dyrektorki Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz dr Jacka Kucharczyka, prezesa Instytutu Spraw Publicznych.

Dr Paulina Sobiesiak-Penszko, kierowniczka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej, Instytut Spraw Publicznych zaprezentuje główne wnioski z badania pt. „Kobiety. Wieś. Klimat i środowisko”.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

  • Marta Jarosz, aktywistka klimatyczna, Klimat dla Rolnictwa
  •  dr Sylwia Michalska, socjolożka, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa, Polska Akademii Nauk
  •  Wioletta Olejarczyk, rolniczka, Gospodarstwo Słoneczna 25/Jurajska Kooperatywa Spożywcza
  •  Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni

Przewidziana jest także dyskusja z udziałem uczestniczek i uczestników spotkania.

Kobiety. Wieś. Klimat i Środowisko - weź udział w debacie

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie informacji ISP

Fot. 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 04:25