StoryEditorZdrowie

Mniej cukru, ale więcej słodzików w napojach i żywności. Czy to jest zdrowe?

11.06.2021., 12:06h
Cukier ze składu można wyeliminować. Ale co dalej? Napój musi przecież zostać tak samo słodki. Jednym ze sposobów na utrzymanie poziomu słodyczy jest dodawanie do napojów soków owocowych. Ale dużo częściej producenci uciekają się do słodzenia żywności tzw. słodzikami, zwanymi z angielska lowcalorie sweeteners (LCS), czyli słodzikami niskokalorycznymi.
Czy to dobre rozwiązanie? To temat od lat szeroko dyskutowany wśród naukowców. Badania są wciąż niespójne i nie ma wśród naukowców konsensusu co do tego, czy na słodzeniu słodzikami tracimy zdrowotnie, czy też są one obojętne dla naszego zdrowia.
 
Czym w ogóle są niskokaloryczne słodziki? Jak czytamy w artykule opublikowanym na stronach Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych, przyjmuje się, że są to słodziki, które mają dosłownie kilka lub wręcz nie mają żadnych kalorii, ale cechują się wyższą intensywnością słodyczy niż słodziki z kaloriami, takie jak cukier, koncentraty soków owocowych czy syrop kukurydziany. Słodziki te funkcjonują też pod innymi nazwami: nieodżywcze substancje słodzące, sztuczne substancje słodzące, substytuty cukru czy słodziki o wysokiej intensywności. LCS-y znajdują się w bardzo wielu napojach i żywności, jak choćby mrożonych deserach, jogurtach, cukierkach, gotowych ciastach, gumie do żucia, płatkach śniadaniowych, galaretkach i budyniach. Napoje i żywność z takimi substancjami często opatrzone są etykietami sugar free („bez cukru”) czy diet, czyli „dietetyczne”.

Słodziki są ...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 01:02