StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

Na Podlasiu odbył się Festiwal KGW "Polska od Kuchni”

07.06.2021., 12:06h
W dniu 05.06. 2021 r. w Supraślu na Podlasiu odbył się regionalna odsłona ogólnopolskiego festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”. Każde województwo będzie miało swoją imprezę, a finał odbędzie się we wrześniu w Warszawie.
W podlaskiej edycji festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”, który odbył się pod patronatem samorządu województwa, wzięło udział ponad 30 Kół Gospodyń Wiejskich. Celem Festiwalu jest promocja i pielęgnacja lokalnych kuchni i kultury, ale idąca z duchem czasu. Członkinie KGW rywalizowały w Supraślu na takie cechy jak: wdzięk, artyzm, gospodarność i smak.

Przedstawicielki ponad 30 Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowały w sobotę (05.06) w Supraślu na smak, wdzięk, artyzm i gospodarność. Najlepsze z nich, wyłonione podczas cyklu tego typu wydarzeń w całym kraju, zawalczą o zwycięstwo we wrześniowym finale w Warszawie. Podlaski samorząd, partnerujący regionalnej odsłonie ogólnopolskiego Festiwalu „”, reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

- Takie inicjatywy przyczyniają się do rozwoju regionu. Bo ten rozwój to nie tylko napływający turyści, to również my sami, którzy pozyskujemy wiedzę, co można gdzie zobaczyć, zjeść, to utożsamianie się z naszym regionem, to lokalny patriotyzm. Dlatego warto wspierać KGW, które ratują od zapomnienia smaki dawnych potraw. W podlaskiej kuchni wyjątkowa jest prostota, wyrazistość, smak i różnorodność podkreśliła Wiesława Burnos, członkini zarządy województwa podlaskiego.

W Supraślu każdy znalazł coś dla siebie

Na jarmarku można było zapoznać się z ofertą produktów lokalnych i zakupić je od producentów, rolników i twórców rękodzieła oraz samych KGW.
W programie wydarzenia znalazły się:
 • pokazy kulinarne oraz degustacja potraw,
 • warsztaty,
 • panele dyskusyjne,
 • strefy aktywności i zabawy dla rodzin,
 • koncerty.

Jak smakuje tradycja?

Nie od dziś wiadomo, że gospodynie bardzo często nie mają sobie równych w kunszcie kulinarnym. Festiwal był doskonałą okazją, aby spróbować lokalnych i tradycyjnych potraw, takich jak: kartacze, biebrzańska kiszka, zaguby, hałuszki, kakory, a także sibrzaki.
Wielu gości wydarzenia, którzy do Supraśla zajechali z całej Polski, często po raz pierwszy mieli wypróbować podlaskich smaków. A te jak już wspominano, cechują się prostotą.
 
Konkursowe zmagania odbywały się w czterech kategoriach:
 • miss wdzięku do 45l – wygrała Pani Maria Magdalena Turska, a nagrodę publiczność otrzymała Anna Nikitiuk.
 • miss wdzięku 45l+ - wygrała Pani Agnieszka Malec, a faworytką publiczności natomiast została Anna Kulesza.
 • kobieta gospodarna i wyjątkowa – I miejsce dla KGW Miód Malina w Kurianach.
 • artystycznej – I miejsce: KGW Kalina w Plancie, nagroda publiczności: KGW w Smolance.
 • kulinarnej – I miejsce za ciasto Marcinek Białowieski przygotowane przez KGW TeraMiśki w Budach, nagroda publiczności dla KGW Magnolia w Pokaniewie za bliny litewskie.
Urszula Podłaszczyk, członkini KGW TeraMiśki w Budach, podkreśla, że wygrana niezwykle cieszy, zwłaszcza, że jest to piękne wyróżnienie za pracę jaką wkładają w przygotowania do takich festiwali.

Jakie są cele Festiwalu „Polska od Kuchni’?

Dzięki takim imprezom jak ten festiwal łatwiej jest promować bogactwo i różnorodność lokalnych tradycji, a także pogłębiać wiedzę o danym regionie. Festiwal potrwa do 25 września, którego finał odbędzie się w Warszawie a PGE Stadionie Narodowym. Tam zostaną wyłonieni laureaci w skali ogólnopolskiej. Wstęp ba wydarzenia jest bezpłatny.

Nadrzędnym celem wydarzenia są:
 • integracja i aktywizacja,
 • wspieranie lokalnych społeczności,
 • promocja polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego,
 • wymiana międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.
Więcej informacji na stronie organizatora: Festiwal Polska od Kuchni. Każda edycja będzie transmitowana na kanale TVP2.
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie: wrotapodlasia.pl
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 11:02