StoryEditorOgród

Bajeczne tulipany - jak je uprawiać?

12.06.2014., 12:06h
Robią oszałamiającą karierę w naszych wiosennych ogrodach. Choć kojarzone są z Holandią, pochodzą z Turcji. Tulipany. Niejednego zaskoczą zapachem, kształtem kielicha i liczbą płatków.   
Obecnie znanych jest ponad 10 tys. odmian tulipanów. Ze względu na ich zróżnicowane pochodzenie i wynikające stąd odmienne cechy morfologiczne opracowano klasyfikację tulipanów, która obejmuje aż 15 grup. Poniżej prezentujemy te, które dziś najchętniej uprawiamy w naszych ogrodach.

Najciekawsze odmiany tulipanów - które wybrać do swojego ogrodu?

Botaniczne, inaczej dzikie, zakwitają najwcześniej, bo już razem z krokusami. Odmiany z tej grupy nie zatraciły swojej tożsamości gatunkowej. To niezastąpione ozdoby wczesnej wiosny. Co ważne, nie straszny im wiatr czy niepogoda. Lubią nasłonecznione stanowiska. Polecamy: Berlioz  − niezwykły miniaturowy kwiat, Zampa – urzeka zapachem oraz Spring Pearl z biało-czerwonymi płatkami.

Tulipany pojedyncze wczesne mają podobną wysokość jak pełne oraz jedno- i dwubarwny kielich. Do najczęściej uprawianych odmian należą: Bellona – żółta, Biała Dama – kwiaty kremowobiałe z jasnożółtym dnem i Christmas Marvel – ciemnoróżowa z żółtobiałą nasadą płatków.

Pełne wczesne, o wysokości 25–35 cm, kwitną od połowy kwietnia. Charakteryzują się wypełnionymi kilkunastoma szeroko rozchylającymi się płatkami. Kwitną dłużej niż odmiany pojedyncze. Ciekawie prezentują się z innymi roślinami cebulowymi. Można ulec złudzeniu i pomylić je... z kwiatami piwonii. Kielich tych tulipanów zbudowany jest z dużej liczby zaokrąglonych i starannie ułożonych płatków. Do grupy tulipanów pełnych wczesnych m.in. należą: Monsella, Peach Blossom, Schoonoord, Willemsoord czy Oranje Nassau. Ciekawie prezentują się również Monte Carlo i Abba, które wykształcają więcej niż jeden kwiat na pędzie.

Tulipany pełne późne mają coraz większą rzeszę zwolenników. Niektóre odmiany osiągają wysokość nawet do 70 cm. Najważniejsza cecha tej grupy to późna pora kwitnienia − połowa maja. Najczęściej uprawiane są odmiany: biała Mount Tacoma, fioletowa Lilac Perfection, pomarańczowa Orange Princess, czerwona Red Princess, bordowa Uncle Tom czy  bardzo efektowna czarna Black Hero. W pastelowych odcieniach kwitną białoróżowa Angelique i kremoworóżowożółta Creme Upstar. Zwolennicy odmian wielokolorowych mają również w czym wybierać: biało-czerwona Carnival de Nice, żółto-czerwona Golden Nizza, czy różowo-biała Wirosa to tylko niektóre z pełnych odmian dostępnych na naszym rynku.


Odmiany tulipanów

Pojedyncze późne szczególnie polecane są na kwiaty cięte ze względu na sztywną łodygę. Kwitną w drugiej połowie maja, mają szeroką gamę barw płatków. Osiągają wysokość ok. 65 cm. Polecane odmiany to: czerwono-różowy Smilling Queen, czerwony Halcro, różowy Rosy Wings, żółto­-czerwony Vlamenspeal.

Triumph mają najliczniejszą rodzinę odmian. Polecane są na rabaty w towarzystwie bratków i tuberozy. Część z nich doskonale nadaje się do pędzenia. Otwierają swoje kielichy już pod koniec kwietnia. Najczęściej są jednobarw­ne lub z obwódką na płatkach. Powodzeniem cieszą się odmiany: Abu Hassan – czerwony kwiat z intensywną żółtą obwódką, Don Quichotte z ciemnoróżowymi płatkami, Attila – biały kielich z różowym brzegiem.

Papuzie charakteryzują się pełnymi i obfitymi kwiatami o powycinanych i pofalowanych brzegach płatków. W pąkach wyglądają mało atrakcyjnie ze względu na nieregularny kształt i długo utrzymujące się zielone zabarwienie, ale po rozwinięciu się kwiatów są bardzo dekoracyjne. Kwitną w drugiej połowie maja. Z odmian warto wymienić: Black Parrot – o kwiatach ciemnopurpurowych, Erna Lindgreen – z kwiatami malinowoczerwonymi i Karel Doorman – o kwiatach wiśniowoczerwonych z żółtą obwódką.

Kiedy przekwitną…

Kiedy tulipany przekwitną, należy przeprowadzić tzw. ogławianie. Polega ono na usunięciu za pomocą ostrego sekatora przekwitniętych kwiatostanów. Do czynności warto przystąpić, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki więdnięcia płatków. Dzięki ogławianiu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych, co z kolei pozwoli nam powiększyć tulipanową kolekcję. 

Cebule wykopujemy, kiedy obumrą również liście. Wykopane oczyszczamy z grudek ziemi i przechowujemy w przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy. Cebulek niektórych odmian tulipanów nie trzeba wykopywać. Jednak należy pamiętać, że rośliny te w kolejnych latach będą kwitły coraz słabiej.

Ewelina Hahnel
 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 08:41