StoryEditorOgród

Bazylia, cząber czy kolendra – rośliny do samodzielnej uprawy w domu

13.01.2021., 11:01h
Zimą, kiedy odczuwamy niedobór witamin, możemy je łatwo uzupełnić dzięki warzywom liściowym. Wystarczy pojemnik, kuweta czy misa i podłoże: ziemia ogrodowa, substrat torfowy lub gotowe podłoże dla rozsad, oraz nasiona wybranych roślin.

Warto mieć zapas nasion

Jeżeli podłoże pochodzi z własnego ogrodu, należy je przed użyciem podgrzać w brytfannie w piekarniku nagrzanym do około 100°C przez co najmniej 30 minut, by zniszczyć wszelkie patogeny. Gotowe podłoże nie wymaga odkażania. Pojemniki wypełniamy podłożem i wysiewamy nasiona rzutowo – gęściej niż ma to miejsce w uprawie polowej. W przypadku szpinaku wybierajmy nasiona z przeznaczeniem na tzw. szpinak cięty do uprawy pojemnikowej. Nie czekamy, by wykształcił rozety, tylko podskubujemy listki na bieżące potrzeby. Rokietta, bazylia, cząber, kolendra, majeranek, a także mieszanka sałat baby leaves na młode listki to typowe rośliny do bieżącego użytku, które stanowią doskonałe źródło witamin, a poza tym urozmaicą dietę. Warto również wysiać nasiona najwcześniejszych odmian rzodkiewki, którą będziemy wyrywać całą, nim wykształci zgrubienia, i używać do sałatek lub kanapek. Jej listki są równie bogate w składniki jak same zgrubienia, a bywa, że bogatsze. Warto mieć zapas nasion, pojemników i podłoża, by wysiewać nasiona tych roślin na przykład co dwa tygodnie, by uzyskać ciągłość zbiorów.

Ciepło i dobre światło

Pojemniki z wysianymi nasionami ustawiamy w ciepłym (około 20°C), słonecznym miejscu, najlepiej na widnym parapecie od strony zachodniej lub południowej. Korzystając z parapetu od strony wschodniej bądź północnej, możemy nie uzyskać oczekiwanych efektów. Niestety, o tej porze roku nawet słoneczne okno nie zapewni roślinom dostatecznej ilości światła, czyli około 14 godzin. W celu doświetlenia warto zastosować lampy LED umieszczone na wykonanym samodzielnie stelażu. Idealnie byłoby, gdyby można było regulować wysokość lamp nad roślinami, aby znajdowały się około 10 cm nad nimi. W początkowym okresie przykrywamy rośliny szybą lub folią, by utrzymać stałą wilgoć. Gdy siewki podrosną, szybę zdejmujemy i systematycznie nawilżamy, by nie doprowadzić do przesuszenia, szczególnie gdy pod parapetem znajduje się grzejnik. Nie należy też podlewać zbyt obficie, by nie doprowadzić do gnicia roślin. Zawsze też używamy wody o temperaturze pokojowej.


Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 14:07