StoryEditorOgród

Co warto wiedzieć o szpalerowej uprawie drzew owocowych?

14.09.2022., 08:09h
Nim zdecydujemy się na tę formę uprawy, musimy wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków. Każdy z nich preferuje inną glebę, nasłonecznienie czy poziom wód gruntowych.

Obfitego plonu możemy się spodziewać po morelach, brzoskwiniach, gruszach czy wiśniach, jeśli posadzimy je w miejscu osłoniętym i nasłonecznionym. Najlepsze stanowisko to południowa, południowo-wschodnia czy południowo-zachodnia część ogrodu. Dla odmiany jabłonie preferują wilgotną glebę i dostęp dużej ilości powietrza, co wyklucza sadzenie ich przy ścianach albo litych ogrodzeniach. To dobre miejsce np. dla gruszy.

Prowadzenie uprawy szpalerowej wymaga od sadownika szczególnej pielęgnacji 

Uprawa szpalerowa może mieć różną formę, która zależy nie tylko od naszego upodobania, lecz także rozplanowania pod kątem warunków, w których najlepiej będą się czuły dane drzewa. Prowadzenie uprawy szpalerowej wymaga od sadownika szczególnej pielęgnacji i wielu związanych z tym zabiegów, ale jest to o tyle wygodna forma, że drzewa i owoce mają taki sam dostęp do światła słonecznego, szybko obsychają po deszczach, co ogranicza występowanie chorób grzybowych. Niestety, z tych drzew zbierzemy nieco mniej owoców, ale będą lepszej jakości. Dodatkowo, drzewa w uprawie szpalerowej bardzo ładnie się prezentują, szczególnie podczas kwitnienia....

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 15:11