Mniszek lekarski, często zwany również mleczem, od wieków znany jest jako afrodyzjak. Może być także stosowany w ochronie roślinMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorMlecz idealny na nawóz i na oprysk

Wyciąg z mniszka lekarskiego to naturalny oprysk na mszyce. Jak go przygotować?

30.04.2023., 07:30h
Wiosną pola i łąki usłane są żółtymi kwiatami mniszka lekarskiego. Nie dość, że jest roś­liną miododajną, docenianą w ziołolecznictwie i kosmetyce, to również wszystkie części – zarówno naziemne, jak i korzenie – można wykorzystać do nawożenia i ochrony ekologicznej upraw w naszym ogrodzie.

Kiedy najlepiej zbierać popularnego mniszka lekarskiego?

Stężenie zawartych substancji w roślinach zależy od fazy rozwoju, w której się znajduje. Najlepiej pozyskiwać z mniszka ziele wczesną wiosną, zanim zakwitnie, w pełni kwitnienia oraz po kwitnieniu (to czas zbioru korzeni). Warto również wiedzieć, że mniszek kwitnie wiosną w kwietniu lub w maju, a także latem w lipcu, ale letnie kwitnienie trwa bardzo krótko i jest mniej obfite niż wiosenne.

Najczęściej z pozyskanych roślin nastawia się gnojówkę, która może zawierać same liście albo same kwiaty lub też i liście, i kwiaty. Gnojówka z liści mniszka z kwiatami jest bardzo bogata w fosfor i potas, co czyni ją wartościowszą od tej z samych liści. Co ważne, ta gnojówka jest bardzo dobrym nawozem do stosowania w nawożeniu roślin kwasolubnych. Większość gnojówek roślinnych, w tym z samych liści mniszka (bogata w azot), ma odczyn pH 7, czyli obojętny lub lekko zasadowy. Każdy rodzaj gnojówki z mniszka zawiera bardzo dużą ilość potrzebnego do prawidłowego rozwoju żelaza, a w celu przyspieszenia wzrostu roślin uprawnych i dojrzewania owoców najlepiej jest przygotować gnojówkę ze wszystkich, po wcześniejszym rozdrobnieniu, części roślin, czyli liści, łodyg, kwiatów i korzeni. Jeśli przygotowujemy nawóz dla roślin kwaso­lubnych, lepiej używać wodę deszczową niż z wodociągu.

Wyciąg z mniszka skuteczny na przędziorki i mszyce

Do nastawienia gnojówki należy przystąpić rano, gdy rośliny są jędrne. Rozdrobniony materiał wkładamy do plastikowego wiadra, by zajął około połowy objętości, i zalewamy go wodą do 6 cm poniżej krawędzi wiadra. Wiadro odstawiamy w zacienionym miejscu na dwa tygodnie, co pewien czas mieszając. Gdy na powierzchni wody przestaną pojawiać się bąbelki świadczące o fermentacji, oznacza to, że jest już gotowa do użycia. Ponieważ części mniszka nie ulegają zupełnemu rozkładowi, po przecedzeniu resztki ziela warto wyrzucić na kompost, co przyspieszy rozkład materii organicznej. Uzyskaną gnojówkę po rozcieńczeniu 1: 10 stosujemy do podlewania borówki amerykańskiej, porzeczki, agrestu, truskawek, malin, poziomek, drzewek owocowych i roślin ozdobnych.

Warto również nastawić wyciąg z mniszka, który wykorzystamy do walki z mszycami i innymi szkodnikami upraw, np. miodówkami czy przędziorkami: 40 dag liści i 25 dag zmielonych korzeni zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 3 godziny, przecedzamy i bez rozcieńczenia spryskujemy zaatakowane rośliny. Ten środek możemy stosować zapobiegawczo oraz interwencyjnie.

image

Mniszek lekarski, często zwany również mleczem, od wieków znany jest jako afrodyzjak. Może być także stosowany w ochronie roślin

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska
fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 19:36