Fasolę można pozostawić na suche ziarno, które zbiera się, gdy strąki zupełnie zaschnąMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditor

Czego możesz nie wiedzieć o uprawie fasolki karłowej?

07.05.2023., 07:30h
Prawie wszyscy uprawiamy fasolkę w swoim ogrodzie i nie spodziewamy się żadnych rewelacji. Zasady uprawy są dobrze znane, ale może jest coś, co umknęło naszej uwadze, i uzyskane plony nie są satysfakcjonujące?

Prawie wszyscy uprawiamy fasolkę w swoim ogrodzie i nie spodziewamy się żadnych rewelacji. Zasady uprawy są dobrze znane, ale może jest coś, co umknęło naszej uwadze, i uzyskane plony nie są satysfakcjonujące?

W dokarmianiu fasolki karłowej polecane są nawozy magnezowe

Fasola nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby i przedplonu, ale preferuje gleby średnio żyzne, łatwo się nagrzewające, o dużej zawartości próchnicy i średniej zawartości wapnia. Gleby zimne, mokre i ciężkie, a także piaszczyste jej nie odpowiadają. Stanowisko wybierzmy ciepłe, osłonięte. Dobrze rośnie w półcieniu, pod koronami dużych drzew czy między krzewami jagodowymi, ale wówczas nie można liczyć na duży plon. W zmianowaniu należy unikać jej siewu po innych strączkowych, ona sama jest dobrym przedplonem dla wielu warzyw. Przy jej uprawie należy unikać nawozów mineralnych zawierających chlor. Polecane są nawozy magnezowe, gdyż fasola wykazuje duże zapotrzebowanie na magnez. Pomimo że roślina ta należy do wiążących wolny azot z powietrza, nie zapominajmy o nawożeniu azotem w dawce około 5 g/m2 przedsiewnie bądź krótko po wschodach oraz pogłównie w dawce 4–5 g/m2 w postaci płynnej przed zwarciem rzędów.

image

Fasolę można pozostawić na suche ziarno, które zbiera się, gdy strąki zupełnie zaschną

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Fasola preferuje ciepłolubne stanowiska

Występują strąki zielone, żółte, fioletowe – wszystkie różnią się długością okresu wegetacji i cechami dojrzałego strąka. Bardzo ważną cechą jest jego przekrój poprzeczny, który może być płaskoowalny, owalny, okrągły lub okrągłoowalny. Płaskoowalne strąki szybciej przejrzewają bądź włóknieją niż okrągłe, mięsiste. To powinno być zatem brane pod uwagę przy wyborze odmiany i określeniu terminu zbioru. Odmiany płaskoowalne i owalne dojrzewają wcześniej. Jeśli planujemy siew jednorazowy, lepiej wybrać dwie odmiany o różnym okresie wegetacji.

Jest to roślina ciepłolubna i dlatego wysiewa się ją dopiero po 10 maja, na glebach ciężkich czasem trzeba zaczekać do końca miesiąca. Siejemy ją rzędowo bądź gniazdowo. Korzyścią siewu rzędowego jest to, że podczas deszczowej pogody roś­liny szybciej obsychają, a i zbiór jest łatwiejszy. Siew gniazdowy jest szybszy i w razie potrzeby przy spadku temperatur można na rośliny nałożyć kołpaki, by je uchronić przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Przy siewie rzędowym nasiona układamy co 6 cm, a przy gniazdowym po 5–6 nasion na głębokości do 3 cm. Między rzędami zachowajmy 50-centymetrową odległość.

Jeśli chcemy systematycznie zbierać strąki, to od maja wysiewajmy ją co 2 tygodnie. Ostatnim terminem siewu jest 15 lipca – późniejszy nie gwarantuje już zbiorów. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy płytkie motyczenie (fasola ma płytki system korzeniowy) w celu przewietrzenia gleby, szczególnie po obfitych opadach deszczu i ulewach, gdy tworzy się skorupa – fasola jest bardzo wrażliwa na zaskorupienie gleby. Gdy rośliny osiągną wysokość 15 cm, wskazane jest jej okopanie, a przed zwarciem rzędów okopuje się ją po raz drugi. Dzięki temu rośliny lepiej trzymają się podłoża. Strąki zbieramy w momencie, gdy łamią się równo, a w miejscu złamania są soczyste. Pozostałości roślin po zbiorze nie wyrywamy, jedynie ścinamy tuż nad ziemią. Dzięki temu korzenie, a wraz z nimi bakterie brodawkowe, pozostaną w ziemi. Rozkładając się, wzbogacą glebę w próchnicę i azot.

Małgorzata Wyrzykowska

Fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15/2023 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 04:28