Burak ćwikłowy jest bardzo wrażliwy na zachwaszczenie, szczególnie w początkowym okresie, do sześciu tygodni uprawyMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOgród

Czy burak ćwikłowy nadaje się na poplon?

07.07.2024., 08:00h
Buraki ćwikłowe jako poplon w lipcu? Sprawdź, czy jest to możliwe!

Czy burak ćwikłowy nadaje się na poplon?

To cenne warzywo z reguły uprawiamy od wczesnej wiosny, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco zmienić przyzwyczajenia i wysiać na poplon. Buraki siane do lipca będą źródłem świeżych, młodych korzeni, a także nadadzą się do przechowywania.

Jak uprawiać buraki ćwikłowe?

Buraki ćwikłowe uprawiamy wyłącznie z siewu, wysiewając kłębki w rzędy co 20–30 cm, co 3–5 cm w rzędzie, na głębokość ok. 3 cm na glebie lekkiej, bądź 2 cm na glebie ciężkiej. Po siewie ziemię w rzędach lekko dociskamy, by zapewnić odpowiednie podsiąkanie wody z głębszych warstw, a po około 10–14 dniach buraki już powinny wzejść. Po wschodach pierwszym zabiegiem powinna być przerywka.

Przy uprawie jesiennej prawidłowe zagęszczenie to ok. 20 roślin na 1 metr bieżący rzędu. Buraki do przechowywania przerywamy, pozostawiając odstępy w rzędzie 6–10 cm. Łącznie z przerywką wykonujemy pierwsze pielenie, kolejne przeprowadzamy w miarę potrzeb, przeciętnie 2–3 razy podczas wegetacji roślin. Wyrwane delikatnie, by nie uszkodzić korzenia podczas przerzedzania, można potraktować jako rozsadę i posadzić w innym miejscu, bądź wykorzystać w kuchni na zupę lub dodatek do sałatek.

Czy burak ćwikłowy ma szczególne wymagania?

Jeśli chodzi o wymagania, to burak nie ma szczególnych i w związku z tym jego uprawa nie stwarza problemów. Ceni sobie słoneczne stanowisko, glebę piaszczysto-gliniastą, próchniczą o pH 6,5–7,0. Właściwie urośnie na każdej glebie, ale na bardzo ciężkiej, zbitej buraki mogą wytworzyć mniejsze korzenie. Chcąc podnieść jakość gleby, można wynawozić ją kompostem lub obornikiem, ale buraki uprawiać należy dopiero w 2–3 roku po oborniku. Pod buraki warto wykorzystać stanowisko po grochu, cebuli czy sałacie, ewentualnie kapuście, rzodkiewce i rzodkwi, natomiast po szpinaku czy wczesnym ziemniaku się nie poleca. Burak ze szpinakiem ma wspólnego wroga, czyli mątwika burakowego, a z ziemniakiem parcha zwykłego.

Jak burak ćwikłowy radzi sobie ze suszą?

W przypadku długo trwającej suszy, zwłaszcza do momentu wytworzenia przez buraki 2–3 liści właściwych, ważne jest podlewanie roślin. Po wykształceniu 3 liści system korzeniowy buraka jest na tyle silny, że da sobie radę podczas krótko trwających okresów suszy. Bardzo dobrą i skuteczną metodą w celu zatrzymania wilgoci w glebie jest ściółkowanie.

Jakie odmiany buraka ćwikłowego sprawdzą sie w późnoletniej uprawie?

Wśród odmian polecanych do późnoletniej uprawy są: Napoleon, Chrobry, Czerwona Kula i Nochowski, Opolski, Etna F1, Centurion. Najmniejszą tendencję do gromadzenia azotanów ma Chariot F1.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 09:54