Okrywa na rośliny, uprawa, ogródJustyna Czupryniak,Canva
StoryEditorOgród

Czym i jak osłaniać rośliny w ogrodzie przed mrozem?

25.11.2023., 07:30h
Zima zbliża się nieubłaganie. Za nami pierwsze przymrozki. Na przełomie jesieni i zimy warto pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed mrozem. Jak to zrobić?

Które części roślin są najbardziej wrażliwe na zimno?

Najbardziej wrażliwe na przemarznięcie są pąki i młode pędy, a pąki kwiatowe są podatniejsze na przemarznięcie niż liściowe. Po ich uszkodzeniu roślina nie zakwitnie lub zakwitnie dużo słabiej.

Kiedy są widoczne uszkodzenia mrozowe?

Uszkodzenia mrozowe nie zawsze są widoczne tuż po zimie. Dopiero po rozkrojeniu pąka widoczne jest pociemniałe wnętrze. Te mniej uszkodzone podejmują wzrost, ale nie rosną prawidłowo. Młode pędy, które padły ofiarą mrozu, po osiągnięciu kilkunastu centymetrów zaczynają więdnąć i zamierać. Pędy 2–3-letnie zazwyczaj ulegają uszkodzeniu od wierzchołka w kierunku podstawy. Po ich przekrojeniu widoczne jest zaciemnienie tkanek.

Te bardziej uszkodzone nie podejmują wzrostu i należy je wyciąć. Ulegają chorobom grzybowym. Przy bezśnieżnych zimach uszkodzeniu mogą ulec także korzenie. Bez wykopania nie jesteśmy w stanie określić stopnia uszkodzenia. Lepiej zatem osłaniać gatunki wrażliwe. Rośliny o uszkodzonym systemie korzeniowym podejmują wzrost, lecz stopniowo więdną, wzrost jest zahamowany, a przy dużym uszkodzeniu – zamierają.

image

Osłony z agrowłókniny są bardzo dobre do osłaniania roślin wysokich o nieregularnych kształtach

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Czym okrywać rośliny w ogrodzie?

Z zakładaniem osłon należy poczekać, aż rośliny się zahartują. Jednymi z najstarszych materiałów są maty słomiane i trzcina. Nie ma problemu z ich utylizacją – łatwo ulegają rozkładowi i można je przeznaczyć na kompost. Słoma i trzcina występują w formie snopków lub mat.

Snopków używamy do zabezpieczania roślin szczepionych na pniu, tworząc tzw. chochoły. Ta osłona zabezpiecza przed mrozem i opadami, a jednocześnie zapewnia dopływ powietrza.

Matami można osłaniać niskie byliny, krzewinki. Są doskonałe do nakrywania inspektów z zimującymi w nich roślinami, a także do okrywania roślin w pojemnikach. Często jednak stają się miejscem dla gryzoni.

Coraz częściej jako osłony stosuje się włókniny, które w niektórych przypadkach mogą zastąpić maty i słomiane chochoły. Można nimi okryć rośliny o nieregularnych kształtach i przetrwają kilka sezonów. Niektóre rośliny, np. zimozielone, oprócz zabezpieczenia przed mrozem wymagają cieniówek, czyli materiałów o dużej gęstości, tzw. zimówki. Są na tyle duże, że pozwalają okryć nawet grupy roślin.

Niektórzy stosują folię, ale nie każda przepuszcza powietrze. Należy używać jedynie folii pęcherzykowej. Jej stosowanie ogranicza się do zabezpieczania pojemników z roślinami zimującymi na zewnątrz w donicach.

Stroisz jest jednym z najlepszych materiałów do okrywania bylin, roś­lin okrywowych i niskich krzewów, w tym zimozielonych. Stroisz to gałązki drzew iglastych – świerkowe, jodłowe, sosnowe. W przeciwieństwie do mat nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie. Korzenie roślin wrażliwych najlepiej jest osłaniać ściółką, np. z kory sosnowej, suchych liści lub wiórów. U podstawy drzew i krzewów często usypuje się kopczyki z ziemi, do około 30 cm wysokości, nim ona zamarznie, bo to najlepszy materiał osłaniający. Kopczyki z trocin, kory, wiórów usypujemy wokół roślin, gdy ziemia zaczyna zamarzać, a temperatury w ciągu dnia pozostają poniżej zera.

image
Ogród

Kapusta ozdobna do ogrodu i donicy. Jak o nią dbać i jakie odmiany wybrać?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 06:38