StoryEditorOgród

Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed mrozem?

30.10.2021., 11:10h
Wiele roślin uprawianych w ogrodzie przed nadejściem zimy wymaga dobrego zabezpieczenia. Szczególnie narażone na przemarzanie są gatunki uprawiane na stanowiskach odsłoniętych od strony wschodniej. 

Jakie rośliny wymagają ochrony przed mrozem?

Przede wszystkim przed mrozem należy ochronić rośliny, które:

  • rosną w miejscach narażonych na silne wiatry,
  • są młode,
  • niedawno posadzone.

Większe drzewa i krzewy zabezpiecza się tylko w pierwszych latach po posadzeniu. W kolejnych latach ich mrozoodporność będzie wzrastać. Silne i mroźne wiatry wiejące z północy lub ze wschodu powodują wysuszenie pędów, zwłaszcza igieł i zimozielonych liści, a przede wszystkim powodują nasilanie się niskiej temperatury.

Na zimę osłaniajmy również mniejsze iglaki i rośliny o zimozielonych liściach rosnące na stanowiskach słonecznych. Mimo, że większość z tych roślin jest wytrzymała na mróz, to podczas silnego nasłonecznienia z powierzchni liści wyparowuje woda. Równocześnie roślina nie może pobrać wody gdy ziemia jest zamarznięta. Czego wynikiem jest bardzo mocne osłabienie rosliny, a nawet jej wyschnięcie.

Kiedy i czym okrywać rośliny ?

Rośliny najlepiej okrywać po kilku dniach kilkustopniowych mrozów, aby nieco się zahartowały. Zbyt wczesne okrycie może spowodować aktywację wzrostu roślin, a w momencie nastania mrozu są podatne na uszkodzenia.

Co więcej przez całą zimę warto monitorować na bieżąco stan okrycia naszych roślin oraz ewentualnie je poprawiać jeśli wiatr lub śnieg je uszkodził. Okrycie zdejmujemy stopniowo wiosną – zsuwając osłonę na dzień i wkładając na noc – aż do ustania przymrozków.

Do ochrony przed mrozem mamy do wyboru kilka różnych materiałów m.in.:

  • agrowłókninę,
  • siatkę cieniującą,
  • słomę,
  • tkaninę jutową,
  • stroisz,
  • korę sosnową,
  • suche liście.

Ważne jest aby materiały te pozwalały roślinom oddychać, dlatego nie wolno stosować folii i innych materiałów, które nie przepuszczają wody i powietrza. Rośliny nimi okryte znacznie później przejdą w okres spoczynku oraz będą narażone na ryzyko pojawienia się chorób, przegrzania, suszy lub gnicia. Folia bąbelkowa polecana jest tylko do zabezpieczania donic.

Zabezpieczenie roślin jednorocznych, dwuletnich, dwuletnich i traw

Nie możemy zapomnieć również o bylinach oraz roślinach jednorocznych i dwuletnich. Bardziej wrażliwe na mróz byliny, a także te, które zostały posadzone w tym roku, należy okryć świerkowymi lub sosnowymi gałązkami albo agrowłókniną. Suche i zwiędnięte łodygi i resztki liści powinno się usunąć dopiero na wiosnę – zimą będą stanowić dodatkową ochronę przed mrozem.

Usuwamy obumarłe i zdrewniałe części roślin jednorocznych i dwuletnich. Resztki roślin powinniśmy spalić, nie nadają się one na kompost. Gatunki dwuletnie przed nastaniem mrozów obficie podlewamy i okrywamy włókniną lub gałązkami iglaków. Trawy także przycinamy dopiero na wiosnę. Przed zimą należy je natomiast związać, by śnieg nie obciążył i nie uszkodził roślin.

Zabezpieczenie przed zimą pędów i koron krzewów i drzew

Nagłe zmiany pogody późną jesienią i zimą sprawiają, że korony wielu gatunków drzew i krzewów także potrzebują ochrony.

Szczególnie narażone na wahania słupków rtęci są świeżo posadzone oraz wrażliwe gatunki, jak na przykład róże, wszelakie krzewy śródziemnomorskie. Nie sprzyja im mróz nocą, słońce w ciągu dnia oraz silne wiatry.

Aby chronić je przed mroźnym wiatrem i wysuszającym zimowym słońcem, należy:

  • Ostrożnie związać ze sobą młode pędy korony rośliny.
  • Nałożyć na nią kaptur z włókniny albo worek jutowy i przymocować do pnia miękkimi taśmami.
  • Jeżeli jest problem z odpowiednim kapturem na duże drzewo, można koronę owinąć taśmą z agrowłókniny albo innej tkaniny izolacyjnej. Również w takim wypadku trzeba izolację zabezpieczyć przed zsunięciem.
  • Można wykorzystać worki albo kaptury kolorowe albo z nadrukiem i w ten sposób urządzić dekoracyjną ochronę koron. Będą one dodatkowo służyć za ozdobę.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 12:31