Hortensja ogrodowa zwana jest również wodnym krzewem, a zabarwienie kwiatów zależy od odczynu gleby: poniżej pH 7 będą niebieskie, a gdy pH będzie ponad 7 – kwiaty są różoweMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Jak przycinać hortensję na wiosnę? Jak zrobić sadzonki z odciętych pędów?

13.04.2024., 08:00h
Wiosna to czas, kiedy należy przycinać hortensję, aby później zdobiły nasz ogród. Tu szalenie istotna jest odpowiednia technika cięcia hortensji. A jeżeli podoba ci się hortensja sąsiadów, to też możesz mieć taką. Wystarczy poprosić go o pędy po skracaniu. Jak ze sztobrów przygotować sadzonki hortensji?

Hortensje bukietowe ze swoimi zachwycającymi kwiatami należą do najbardziej ozdobnych krzewów. A ponieważ wiosną wymagają cięcia, wykorzystajmy to i pobierzmy sztobry do ukorzenienia.

Jak ciąć hortensję?

Hortensję bukietową należy przycinać rokrocznie wiosną, by zmusić ją do wydania kwiatów. Olbrzymie stożki kwiatów wyrosną tylko na sztywnych, prostych i silnych pędach.

Podczas cięcia usuwamy wszystkie cienkie, słabe i pokładające się pędy, gdyż te nie będą w stanie wydać dużych kwiatostanów, a tylko osłabiają roślinę. Zawsze warto mieć mniej kwiatów, ale bardziej dekoracyjnych. Silne pędy, które wydały kwiaty w ubiegłym roku, należy skrócić tak, by pozostał tylko krótki odcinek z jedną parą pąków. Z tych pąków do lata wyrosną proste pędy z gęstymi stożkami kwiatów. W kolejnym roku te pędy będziemy skracać.

Jeśli chcemy, by hortensja była wyższa, zostawmy dłuższe odcinki ubiegłorocznych pędów z 2–3 parami pąków, jednak wówczas kwiatostany będą mniejsze.

Jak przycinać sztobry na sadzonki hortensji?

Jeśli nasz sąsiad ma odmianę, która szczególnie wpadła nam w oko, poprośmy o pędy po skracaniu i z nich zróbmy sadzonki. Sąsiad nic nie straci, a my zyskamy. Możemy również zaproponować, że podzielimy się nowymi roślinami, gdy wszystko się uda.

Sztobry, czyli zdrewniałe sadzonki, pobieramy z prostych pędów o grubości ołówka. Odcinamy zdrowe, ładne pędy z hortensji i dzielimy je na 20-centymetrowe odcinki. Na każdym powinny się znaleźć po dwa lub trzy węzły z pąkami. Każdy pęd należy skrócić 2 cm nad górnym pąkiem i 3 cm pod dolnym. Dolne cięcie robimy skośnie, górne – prosto.

Jak przygotować idealne miejsce dla sadzonek hortensji?

Do ukorzenienia sadzonek można wykorzystać donice bądź skrzyneczki – ważne, by były pojemne i miały odpływ w dnie. Jako podłoże stosujemy kwaśny torf wymieszany z piaskiem w proporcji 2: 1. W celu rozluźnienia można dodać perlit. W pojemnikach wykonujemy dołki o głębokości około 4 cm, w których umieszczamy sadzonki, wcześniej zanurzone na chwilę w ukorzeniaczu. Pojemniki do ukorzeniania powinny być na tyle głębokie, aby w ziemi schowane były dwa oczka, a trzecie, najwyżej położone, było nad ziemią. Sadzonki powinny być wsunięte w podłoże tak, by trzymały się stabilnie, a podłoże wokół sadzonek powinno być lekko ugniecione.

Pojemniki z sadzonkami umieszczamy w miejscu jasnym i ciepłym, gdzie panuje temperatura w okolicach 20–24°C. Podłoże utrzymujemy lekko wilgotne, lecz nie mokre. Ukorzenione sadzonki można w drugiej połowie sierpnia wysadzić do gruntu.

image
Hortensja ogrodowa zwana jest również wodnym krzewem, a zabarwienie kwiatów zależy od odczynu gleby: poniżej pH 7 będą niebieskie, a gdy pH będzie ponad 7 – kwiaty są różowe
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 23:45