StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak przygotować sad do zimy?

26.11.2019., 16:11h
Sezon wegetacyjny roślin sadowniczych dobiegł końca, nie możemy jednak zapominać o przygotowaniu ich do zimy.
Ostatnie dni listopada i początek grudnia to czas, by zająć się młodymi drzewkami owocowymi. Wymagają zabezpieczenia przed przemarznięciem i gryzoniami. Do zabezpieczenia pni najlepsze są osłony ze słomy lub papieru falistego czy innych materiałów.

Na sarny i zające

Zmorą sadowników są zające i sarny, które wyrządzają duże szkody, ogryzając korę z pni i młodych pędów. Najlepiej byłoby ogrodzić sad siatką, ale bywa to bardzo kosztowna inwestycja. Można zabezpieczyć drzewka, zakładając osłony z siatki bądź plastiku. Pamiętajmy, że im wyższa osłona, tym lepsze zabezpieczenie. Nie wolno jednak stosować osłon z folii, w tym także pustych worków po nawozach sztucznych, korze czy torfie, których w gospodarstwie jest pod dostatkiem. Folia powoduje bowiem wzrost temperatury wczesną wiosną i pobudzenie roślin do wegetacji, co podczas wystąpienia nocnych spadków temperatury może spowodować uszkodzenia mrozowe.

Oprócz pni, należy również zabezpieczyć korzenie drzew. Drzewka szczepione na podkładkach wrażliwych na niskie temperatury ściółkujemy torfem, trocinami, korą lub innymi materiałami organicznymi. Ściółka nie tylko chron...
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 16:12