Owocówka jabłkóweczkaH. Czerwiński
StoryEditorOwocówki

Jak uchronić sad przed nalotem owocówek?

30.07.2023., 10:00h
Według sadowników, opad czerwcowy bardzo zredukował owocowanie sadów. Dlatego należy zadbać o ochronę przed szkodnikami, by uzyskać zdrowy i zadowalający plon, bez korytarzy wygryzionych przez owocówki.

Dla określenia ilości szkodników należy prowadzić obserwacje drzew korzystając z pułapek feromonowych, opasek lepowych czy śledzić oblot szkodników, by podjąć skuteczną walkę.

Kiedy atakuje owocówka jabłkóweczka?

Owocówka jabłkóweczka należy do najgroźniejszych szkodników sadów. Jej gąsienice są sprawcami robaczywienia jabłek. Od połowy czerwca wygryzają w jabłkach proste bądź lekko zagięte, zanieczyszczone odchodami, chodniki o średnicy do 3 mm, prowadzące do gniazda nasiennego, gdzie wyjadają nasiona. Na powierzchni owocu widoczne są jeden lub dwa otwory. Jeśli są różnej wielkości, to oznacza, że mniejszy jest wejściowy a większy wyjściowy. Otwór wejściowy otoczony jest kręgiem zaschniętej skórki. Jabłkóweczka zimuje w formie oprzędzonej gąsienicy, ukrytej w spękaniach kory. Zdarza się również, że za miejsce zimowania służą skrzynki, paliki, szpary w przechowalniach owoców.

Od drugiej połowy kwietnia gąsienice się przepoczwarczają i w stadium poczwarki przebywają 2 do 5 tyg., przed wylotem motyli wysuwają się z miejsca zimowania pozostawiając sterczącą w miejscu zimowania osłonkę opuszczoną przez poczwarkę. Wylot motyli rozpoczyna się w drugiej połowie maja do połowy czerwca. W drugim, trzecim dniu po wylocie samica może już składać jaja. Składa je pojedynczo, przeważnie w zagłębieniu koło szypułki, rzadziej przy kielichu. Mniej więcej na 4 dni przed wylęgiem w jaju pojawia się różowy obwód stanowiący przewód pokarmowy gąsienicy a na 2 dni zarysowuje się czarna główka.

image

Wokół otworu wejściowego gąsienicy owocówki jabłkóweczki widać zanieczyszczenia odchodami

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jakie szkodniki atakują jabłka?

Szkodnik jest motylem o długości ok. 9 mm, o brunatno popielatej barwie przednich skrzydeł, z brunatnymi poprzecznymi, falistymi prążkami a na wierzchołkach skośnie leżące brązowe oczka z czarną obwódką. Na tle oczek widoczne są złocisto-miedziane paski tworzące coś w rodzaju lusterka. Tylne skrzydła są jasnobrązowe, obrzeżone długą frędzlą. Samice składają białoperłowe jaja o kształcie spłaszczonego krążka, z lekkim uwypukleniem po środku, z których wykluwają się gąsienice. Gąsienice są białoróżowe, dorastają do 15 mm długości, o brunatnej głowie i tarczce. Z gąsienicy powstaje poczwarka, która osiąga 10 mm długości, jest początkowo żółtawa, z czasem staje się jasno- i wreszcie ciemnobrunatna.

Jak przeciwdziałać motylom?

Pewna liczba gąsienic, które ukończyły rozwój najwcześniej, przepoczwarcza się w połowie lata, a motyle drugiego pokolenia pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. W celu określenia terminu konieczności wykonania zabiegu zwalczającego owocówkę, w sadzie zawieszamy pułapki feromonowe. Próg zagrożenia jest przekroczony, gdy w pułapce stwierdzimy obecność 15 motyli w ciągu tygodnia. Jedną pułapkę umieszczamy na obszarze od 2 do 3 ha. Jednocześnie sprawdzamy podane informacje w komunikatach o nasileniu szkodnika oraz terminie wykonania zabiegu. Populację szkodnika możemy ograniczyć zakładając opaski lepowe na przełomie lipca i sierpnia. Jesienią zdejmujemy i niszczymy. Pod koniec sierpnia również zakładamy opaskę, a tę zdejmujemy zimą lub bardzo wczesną wiosną.

Na śliwach sprawcą robaczywienia owoców jest owocówka śliwkóweczka. Więcej o tym szkodniku za tydzień.

oprac. Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:59