StoryEditorOgród

Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę betlejemską?

29.11.2021., 11:11h
Gwiazda betlejemska od lat króluje w naszych domach w zimnym, ponurym okresie roku. Jest niezwykłą rośliną urzekającą swoimi okazałymi przylistkami i kuszącymi, intensywnymi kolorami. Jak ją pielęgnować, aby zdobiła nasze mieszkania jak najdłużej?

Gwiazda betlejemska to roślina, bez której wielu z nas nie może sobie już wyobrazić świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja, czy też wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), bo takie są mniej znane nazwy tego kwiatu, odniosła niesłychany sukces w naszym kraju i roku na rok jej popularność rośnie. Warto zatem poświęcić jej chwilę czasu i zastanowić się, jak odpowiednio ją pielęgnować, by jak najdłużej i jak najpiękniej cieszyła nas swoimi kwiatami.

Uprawa i pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska czasami uważana jest za kapryśną roślinę, która ma ogromne wymagania glebowe i siedliskowe, żeby się utrzymać. Okazuje się jednak, żeodpowiednie warunki można jej zapewnić w każdym przeciętnym mieszkaniu. Jak dbać o gwiazdę betlejemską? 

Roślina ta wymaga silnego i bezpośredniego nasłonecznienia, jednak unikajmy promieniowania południowego. Poinsecja należy do roślin dnia krókiego, dlatego jeśli ma zakwitnąć przed Bożym Narodzeniem powinno się ją przechowywać w pomieszczeniach, w których będą miały dostęp jedynie do światła dziennego.

Odpowiednim podłożem dla gwiazdy betlejemskiej jest dobrze rozłożony torf wymieszany z piaskiem i ziemią ogrodową. Nawożenie rośliny wymagane jest jedynie w czasie wiosennego przesadzania. 

Najważniejszą czynnością dla poinsecji jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża, w czym pomoże torf.  Już delikatne przesuszenie sprawia, że roślina zaczyna marnieć i zrzucać liście, a to jest już w zasadzie nieodwracalne.

Ochrona gwiazdy betlejemskiej – zagrażają jej choroby grzybowe i szkodniki

Główną przyczyną chorób w uprawie gwiazdy betlejemskiej są grzyby z rodzaju Pythium i Phytophthora. Źródłem zakażenia są najczęściej zainfekowane sadzonki. Dlatego przy wyborze gwiazdy betlejemskiej warto ją nabywać ze sprawdzonego źródła.

Nalezy szybko działać, kiedy  na liściach zauważymy białą, mączystą grzybnię. Porażone rośliny w błyskawicznie ulegają deformacji i zamierają, a zarodniki bez problemu przenoszą się na sąsiednie rośliny. Wtedy odizolujmy zarażoną roślinę od pozostałych i zastosujmy fungidycy na przemian z nawozami ograniczającymi rozwój choroby.

Delikatne liście gwiazdy betlejemskiej często atakowane są przez szkodniki, takie jak:

  • ziemiórki – a właściwie ich larwy żerują w ziemi i podgryzają korzenie roślin, powodując osłabienie rośliny i jej podatność na patogeny grzybowe;
  • przędziorki – te drobne roztocze żyją na spodniej stronie liści i roztaczają wokół białą pajęczynkę, pod wpływem której liście tracą barwę, a potem brązowieją.
  • mączlik szklarniowy – wysysa sok z liści rośliny i wydziela spadź, często są wektorem wirusów i opóźniają wzrost roślin oraz wpływają na walory estetyczne.

Jak się pozbyc szkodników poinsecji?

Na przędziorki zadziała roztwór wody i szarego mydła albo przetarcie szmatką nasączoną denaturatem. Ziemiórki zwalczamy za pomocą specjalnych pałeczek owadobójczych lub stosując środki chemiczne. Z kolei na mączliki dobrze zadziałają ich naturalni wrogowie, np. drapieżne roztocze Amblyseius swirski albo muchówki Encarsia formosa i Eretmocerus eremicus.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:24