Jak zwalczać septoriozę w pomidorach?TPR
StoryEditorSeptorioza

Jak zwalczać septoriozę w pomidorach?

19.08.2023., 07:50h
Septorioza to choroba pochodzenia grzybowego atakuje głównie zboża, lecz także warzywa, w tym pomidory

Jak rozprzestrzenia się septorioza?

Septorioza na pomidorach jest podobna do alternariozy, lecz nie powoduje zmian na owocach, prowadzi natomiast do zamierania liści, poraża kwiaty i pąki, które opadają, nie zawiązując owoców. A to prowadzi do zmniejszenia plonów. Porażeniu ulegają najpierw dolne liście, na których pojawiają się żółte plamy, które z czasem zmieniają barwę na brązową lub brązowoszarą z ciemniejszą obwódką. Plamy zaczynają się zlewać, a liście odpadać.

Ta choroba jest szeroko rozpowszechniona w uprawach pomidorów w gruncie. Grzyb z rodzaju Septoria zimuje w resztkach roślin pozostawionych w glebie lub na jej powierzchni, a wiosną rozwijają się zarodniki konidialne, które przenoszone są przez krople wody lub owady na zdrowe rośliny. Rozwojowi septoriozy sprzyjają wysokie temperatury oscylujące w granicach 20–25°C i wilgotna pogoda.

image

Charakterystyczną cechą septoriozy jest usychanie pąków kwiatowych, kwiatów i zawiazków owoców

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

W jaki sposób zapobiegać septoriozie?

Zapobieganie chorobie polega na sadzeniu pomidorów w miejscach przewiewnych z zachowaniem płodozmianu (uprawiać pomidory na tym samym stanowisku nie częściej niż co 2 lata oraz unikać ich uprawiania po innych psiankowatych), ściółkowaniu gleby oraz usuwaniu dolnych liści w momencie zaobserwowania pierwszych objawów na liściach. Pod żadnym pozorem nie należy zerwanych liści wyrzucać na kompost, tylko zniszczyć lub oddać z odpadami bio.

Podczas podlewania należy bezwzględnie unikać moczenia liści. Trzeba usuwać chwasty, które są siedliskiem choroby:

  • psiankę karolińską,
  • psiankę czarną,
  • bieluń dziędzierzawę.

Warto rośliny pryskać i zasilać preparatami z pokrzyw i skrzypu w odpowiednich proporcjach. Do pryskania stosować wywar z 30 dag ziela skrzypu na 2 l wody. Gotować 10 minut. Po wystudzeniu pryskać w proporcji 1:20. Ziele pokrzywy w ilości 1 kg na 10 l wody pozostawić na 12–24 godzin i pryskać bez rozcieńczenia.

Kiedy używać środków grzybobójczych?

Jeśli wszystkie te zabiegi zawiodą, należy użyć środków grzybobójczych, które nie wyleczą zakażonych liści, lecz uchronią pozostałe. Zwalcza się ją przy okazji walki z zarazą ziemniaka, stosując Miedzian, a jeśli i on nie pomoże, trzeba sięgnąć po coś mocniejszego. Do preparatów stosowanych do walki z septoriozą należą Dithane, Flowbrix, Polyram i Sencozeb. Należy je stosować zgodnie z zaleceniem producenta i przestrzegać okresów karencji.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 17:52