Anturium, kwiaty do dekoracjiJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorOgród

Jakie kwiaty doniczkowe zimą ozdobią nasze domy?

17.12.2023., 08:00h
Zastanawiasz się, jakie kwiaty doniczkowe ozdobią zimą twój dom? Wybór jest naprawdę szeroki.

Gwiazda betlejemska, jak o nią dbać?

Tradycją stało się już kupowanie gwiazdy betlejemskiej, czyli wilczomlecza nadobnego, zwanego również poinsecją, której czerwone przykwiatki wnoszą powiew wiosny i ożywiają dom. Mniej popularne są odmiany o przykwiatkach brzoskwiniowych, łososiowych, różowych, a także białych. Mamy więc dużo możliwości, by dopasować roślinę do kolorystyki wnętrza. Gwiazda betlejemska wymaga dużo światła, należy ją więc ustawić w miejscu dobrze oświetlonym. Jeżeli chcemy wykorzystać ją do dekoracji stołu oddalonego od okna, możemy to zrobić, ale nie na dłużej niż 2–3 dni. Potem przenosimy ją ponownie w widne miejsce. Trzeba zapewnić jej temperaturę pokojową, tj. 18–21°C.

image

Poinsencja sama w sobie jest tak dekoracyjna, że nie wymaga dodatków

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

W jakiej temperaturze utrzymywać storczyki zimą?

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się storczyk występujący w różnych barwach. Niedawno została wyhodowana odmiana, która niebawem powinna być dostępna, doskonale wpisująca się w okres bożonarodzeniowy – z uwagi na drobne, bardzo dekoracyjne czerwone kwiaty. W tym roku muszą nam jednak wystarczyć te odmiany, które już znamy. Storczyki, inaczej orchidee, to cudne kwiaty zdobiące nasze mieszkania przez bardzo długi czas. Są niezmordowane w kwitnieniu i to niezależnie od odmiany. Kwiaty storczyków są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu, rozmiaru i koloru, zawsze jednak składają się z sześciu części: trzy z nich stanowią właściwe płatki, a część najwyższa i dwie najniższe są działkami kielicha. Zimową porą najlepiej czują się w temperaturze około 18°C, na parapecie o wschodniej wystawie. Lubią światło, lecz rozproszone.

Czy anturium nadaje się do nowoczesnych aranżacji?

Błędne jest myślenie, że kwiatem jest pochwiasty liść przykwiatkowy, czyli tzw. spaha. W rzeczywistości kwiatostan tworzy wydłużona kolba z niepozornie małymi kwiatkami otoczona tym właśnie liściem. Anturium, albo inaczej kitnia, jest na tyle efektowną rośliną, że nie potrzebuje specjalnej oprawy, by się dobrze prezentować, i pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Jest rośliną ciepłolubną i dobrze się czuje w naszych domach. Do obfitego i długiego kwitnienia należy zapewnić jej pomieszczenie o wysokiej wilgotności, np. ustawiając doniczkę na tacy z wilgotnymi kamykami, albo zraszając jej liście miękką, odstałą wodą, unikając moczenia kwiatów. Preferuje temperaturę 19–22°C i widne stanowisko, najlepiej na parapecie o wschodniej bądź zachodniej wystawie.

image

Anturium jest nie tylko oryginalne, ale i eleganckie

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Gdzie rośnie frizea?

Tę roślinę dotychczas pomijano w dekoracjach świątecznych, chociaż może pochwalić się niebanalnym urokiem. Frizea lśniąca swój czerwony kwiatostan utrzymuje przez wiele miesięcy. Niestety, po przekwitnieniu zamiera, ale wcześniej wypuszcza odrosty, które można nadal uprawiać. Jest to ciekawa roślina, która w naturze rośnie na drzewach, a wodę pobiera przez rozetę liściową. Wymaga temperatury na poziomie 18–21°C, wysokiej wilgotności i zraszania miękką letnią wodą albo podlewania do kielicha. Dobrze rośnie na wschodnim parapecie.

image

Frizea to roślina, którą podlewa się do rozety liściowej

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Grudnik jako element dekoracji bożonarodzeniowych

W miesiącach zimowych oryginalnymi kwiatami rozkwita grudnik – roślina, która w naturalnych warunkach porasta skały i czubki drzew w tropikach. Ciekawy to widok, gdy na końcach spłaszczonych pędów pojawiają się czerwone, różowe lub białe dzwonkowate kwiaty. Jest nieodłącznym elementem wystroju wnętrz, wykorzystywanym do dekoracji bożonarodzeniowych. Dodatkową zaletą grudnika jest to, że nie ma on specjalnych wymagań. Po kwitnieniu roślina zaczyna więdnąć, co nie jest oznaką końca jej życia. To chwila dla zregenerowania sił, by zakwitnąć ponownie. W czasie kwitnienia należy zapewnić grudnikowi temperaturę na poziomie 20°C, widne miejsce, ale o rozproszonym świetle, oraz regularnie podlewać, by podłoże było wciąż lekko wilgotne.

image

Grudnik ma pokrój krzaczasty, a z czasem pędy się przewieszają

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 13:40