StoryEditorogród

Jakie są zalety letniego cięcia drzewek pestkowych?

25.08.2022., 13:08h
Spośród wszystkich zabiegów, które wykonujemy podczas całego okresu wegetacyjnego drzew owocowych, cięcie letnie jest jednym z ważniejszych, zwłaszcza przy uprawie pestkowych, jak wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, śliwy czy morele. Do końca sierpnia tniemy tylko czereśnie i wiśnie.

Pestkowe najlepiej przycinać latem, bowiem są najbardziej narażone na choroby kory, np. raka bakteryjnego, zgorzel, a także srebrzystość liści. W związku z tym cięcie zimowe może być przyczyną wystąpienia infekcji. Podczas tego zabiegu ważna jest panująca pogoda. Wykonujemy go po zbiorach owoców, podczas ciepłej, bezdeszczowej pogody, co wpływa na szybsze gojenie ran.

Drzewka pestkowe potrafią wyrosnąć wysoko niczym topole

Wiśnia może osiągnąć około 10 m wysokości, natomiast czereśnia ma tendencję do dorastania nawet do 20 m. Na szczęście drzewa wiśni na powszechnie stosowanych podkładkach nie rosną zbyt wysoko, co sprzyja wykonaniu zabiegu cięcia bez drabiny czy stojaka. Czereśnie nadal przewyższają wiśnie, choć szczepione są na podkładkach skarlających. Dzięki temu można uzyskać drzewa stosunkowo niskie, w przypadku których zabiegi również można wykonać z ziemi. A jak ciąć? To zależy od zawiązywania pąków i siły wzrostu. Wiśnie tworzą najwięcej pąków kwiatowych na pędach najmłodszych, a zatem powinno nam zależeć, aby tych w koronie było jak najwięcej. Na przykład w przypadku Łutówki podczas silnego owocowania jednoroczne pędy pokryte są gęsto pąkami kwiatowymi. Po upływie roku ta część pędu pozostanie naga, a owocowanie przesunie się na zewnątrz korony. Przyrosty będą coraz krótsze, a owocowanie z roku na rok coraz słabsze. Dla zachowania równowagi należy pozostawić odpowiednią ilość przyrostów jednorocznych i tu warto stosować skracanie pędów, aby pobudzić drzewo do wypuszczania nowych odrostów. Rezygnacja z takiego cięcia bardzo szybko doprowadzi do osłabienia owocowania i pogorszenia jakości plonu.

Wycinamy pędy porażone i schorowane

Czereśnie mają luźniejszą koronę od wiśni. Ich pędy są sztywne i w większości wzniesione do góry. Roczne przyrosty natomiast mogą być bardzo grube, sztywne i długie, czasem osiągające ponad 1 m. W przypadku tego gatunku cięcie polega głównie na prześwietlaniu drzewa i wycięciu z korony najstarszych gałęzi oraz skróceniu zbyt rozrośniętych pędów bocznych. Z pozostawionego po cięciu starych gałęzi czopu wyrosną nowe, silne, młode pędy, które zawiążą owoce. Warto wiedzieć, że czereśnia najobficiej rodzi na pędach dwu- i trzyletnich. Poza tym u wiśni i czereśni wycinamy pędy porażone chorobami, uszkodzone i zacieniające wnętrze korony. Dzięki jej rozluźnieniu promienie słoneczne lepiej dotrą do jej wnętrza, a po deszczach szybciej obeschnie. Lepsza będzie też cyrkulacja powietrza.

Jak obniżyć wysokość drzewa pestkowego?

Taki typ korony spotyka się najczęściej tam, gdzie ingerencja sadownika ogranicza się do modyfikacji wysokości pnia i wyprowadzenia przewodnika. Na starszych drzewach możemy zastosować cięcie odmładzające. Jeśli drzewa stają się zbyt wysokie, a w koronie jest za dużo starych konarów, poprzez ich skrócenie ograniczymy wysokość oraz pobudzimy do wypuszczenia nowych pędów. Wysokość drzewa można obniżyć, skracając przewodnik. Gałęzie natomiast skracamy o 1–3 m, w zależności od wielkości drzewa. Jeżeli zajdzie potrzeba usunięcia całych konarów, ważne, aby skrócić je nad pąkiem wegetatywnym, z którego wyrośnie nowy pęd.

U wiśni i innych pestkowych usuwamy pędy wyrastające pionowo, które mogą zagęszczać środek koron

  • U wiśni i innych pestkowych usuwamy pędy wyrastające pionowo, które mogą zagęszczać środek koron

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 60.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 08:27