Trawy ozdobneMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOgród

Jakie trawy posiać, aby nasz ogród zachwycał

15.10.2023., 07:50h
Jesień sprzyja nasadzeniom nie tylko drzew i krzewów, lecz także traw, ale tylko gatunków mrozoodpornych. Te majestatyczne rośliny nawet podczas niewielkiego powiewu wiatru kłaniają się, delikatnie kołysząc wiechami. Właśnie teraz wszystkie odmiany i gatunki traw ozdobnych dochodzą do głosu. Jest to bowiem czas, gdy grają pierwsze skrzypce na rabatach, a także jako żywopłoty.

Jakie trawy uprawiać?

Ich najróżniejsze kłosy i wiechy wypełniają ogród wyjątkową aurą. Tu również ważną rolę odgrywają rozmaicie ukształtowane i wybarwione liście, a także różnorodność form wzrostu – od bardzo niskich do bardzo wysokich.

Popularność traw zależy od wszechstronności umożliwiającej wykorzystanie ich w przeróżnych aranżacjach. Natomiast pełen efekt uzyskamy, gdy np. trawę diamentową, śmiałek darniowy czy proso rózgowe posadzimy tak, aby promienie słońca rozpraszały się w ażurowych wiechach, dodatkowo zdobiąc rabatę grą świateł.

Równie ciekawe efekty uzyskamy przy uprawie ostnicy olbrzymiej czy trzęślicy trzcinowatej, których pędy kwiatowe o długości około 2 m przewieszają się łukowato. Kwiaty się stopniowo odbarwiają, ale zielone tony liści przechodzą w jaskrawą czerwień u prosa lub żółć u trzęślicy. Szczególnie intensywnie czerwonej barwy jesienią nabierają źdźbła impernaty cylindrycznej.

image

Trawy ozdobne

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Kwiaty w połączeniu z bylinami

Naturalne aranżacje powstają, gdy połączymy trawy z późno kwitnącymi bylinami, np. miskant chiński swoimi srebrzystymi wiechami pięknie wplata się w różowoczerwone kwiaty astrów jesiennych. Dekoracyjnie sama w sobie wygląda niebiesko zabarwiona kostrzewa sina. W dużych ogrodach sprawdzi się mozga trzcinowata, trawa pampasowa o wspaniałych srebrzystych, białych bądź różowych wiechach.

A najmniej wymagającym gatunkiem jest manna mielec o żółto paskowanych liściach (np. odmiana Variegata). W mniejszych ogrodach znajdzie się miejsce dla kostrzewy i owsa zimozielonego o niebieskich źdźbłach, a na rabatach wśród bylin warto posadzić rozplenę japońską, ostnicę bródkową o długich przewieszających się wąsach, śmiałki darniowe czy obiedkę szerokolistną o płaskich, eleganckich kłosach.

image

Rozplenica japońska jest jedną z traw, która doskonale komponuje się na rabacie z późno kwitnącymi bylinami i niskimi odmianami hortensji ogrodowych

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Sadzonki doniczkowe 

Jesień to pokaz ich możliwości i na tej podstawie możemy podjąć decyzję, co najbardziej przypadło nam do gustu, i wzbogacić ogród w ciekawe egzemplarze. Centra ogrodnicze oferują sadzonki doniczkowane. Z powodzeniem możemy sadzić je do końca września lub najdalej w pierwszych dniach października, ponieważ rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.

Niektóre gatunki, jak np. kostrzewy i turzyce, ukorzeniają się nawet w chłodnym podłożu, co pozwala sadzić je również późną jesienią. Jesienią najważniejszą czynnością pielęgnacji jest usuwanie opadających liści z drzew i zabezpieczenie dolnych części roślin przez obsypanie warstwą izolacyjną z suchych liści na wysokości 30–50 cm. Wymaga tego szczególnie trawa pampasowa (kortaderia). Przed nadejściem zimy powinniśmy związać kępę trawy w snopek, by w ten sposób zabezpieczyć karpę przed przemarzaniem i zalewaniem serca trawy. Nie ścinamy kwiatów (kłosów), są bowiem wspaniałą ozdobą zimowego ogrodu, gdy połyskują w promieniach słońca.

Trawy nie mają wygórowanych potrzeb i nie sprawiają kłopotów podczas uprawy. Preferują stanowiska słoneczne (oprócz kostrzewy niedźwiedzie futro), osłonięte od wiatrów. Ważne, by gleba była dokładnie oczyszczona z chwastów trwałych, jak perz czy powój, najlepiej przekopana widłami szerokozębnymi.

image
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny na październik 2023. Kiedy i jakie prace wykonać w ogrodzie?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:43